Reklama

Kluby „TP” zapraszają

Kluby „TP” zapraszają

15.11.2015
Czyta się kilka minut
W

WARSZAWSKI KLUB „TYGODNIKA POWSZECHNEGO”
zaprasza na spotkanie popularnonaukowe: „Wpływ nauki na naszą wyobraźnię” – w środę 25 listopada o godz. 18.00 w klubie Państwomiasto, ul. Andersa 29 w Warszawie.
Gośćmi spotkania będą: Stanisław Krajewski – matematyk i filozof, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek i artykułów z zakresu logiki i filozofii matematyki, a także filozofii religii, judaizmu, historii Żydów oraz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Łukasz Lamża – filozof przyrody i popularyzator nauki, specjalizujący się w kosmologii i astrofizyce, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, redaktor działu naukowego „TP”.
Rozmowa nawiązywać będzie do książki Michała Hellera i Stanisława Krajewskiego „Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?” oraz do artykułów o tematyce popularnonaukowej w „Tygodniku Powszechnym”. Po spotkaniu goście odpowiedzą na pytania z sali i będą podpisywać książki.

POJEDNANIE W BERLINIE
Czy nadal przebaczać? Jak wspominać? Refleksje z okazji półwiecza listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. 18 listopada 2015 r. mija 50. rocznica wysłania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, będącego krokiem milowym na drodze polsko--niemieckiego pojednania. Słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” stały się znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia. Jakie szczegółowe kwestie stanowiły przedmiot listu, jak wpisywały się w panującą polityczną sytuację i relacje na linii państwo–Kościół, nie zawsze już pamiętamy. Czy dziś, 50 lat później, rozmowa o tym liście nadal ma sens? Jak wyjść w tej narracji poza jubileuszowe laurki i wreszcie – jak dotrzeć z przekazem listu i polsko-niemieckiego pojednania do młodego pokolenia, które żyjąc w zjednoczonej Europie najczęściej nie rozumie, o jakie pojednanie w ogóle chodzi? Na te i inne pytania odpowie nam dr Robert Żurek, historyk i teolog specjalizujący się w powojennej historii Kościoła katolickiego w Polsce i jego roli w procesie polsko-niemieckiego pojednania, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, autor prezentowanej od 18 listopada równolegle w Berlinie i Wrocławiu wystawy „Pojednanie/Versöhnung in progres” (www.1965-2015.eu/pojednanie-versohnung-in-progress). Rozmowę poprowadzi Paulina Gulińska-Jurgiel, członek berlińskiego Klubu „TP”. Data: 21 listopada 2015 r., godz. 19.00. Miejsce: Dominikanerkloster Sankt Paulus (biblioteka), Oldenburger Str. 46, 10551 Berlin.

KLUB TYGODNIKA WE WROCŁAWIU: „NOSTRA AETATE” 50 LAT PÓŹNIEJ
W 50-lecie przyjęcia przełomowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich o owocach dokumentu porozmawiają były współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ks. prof. Michał Czajkowski oraz były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Jerzy Kichler. Dyskusję poprowadzi Zuzanna Radzik („Tygodnik Powszechny”). Data: wtorek 24 listopada o godz. 18.00. Miejsce: CIŻ Cafe przy Centrum Informacji Żydowskiej (ul. Włodkowica 7).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]