Reklama

Kłopot z bombą A

Kłopot z bombą A

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Na uwolnienie globu od broni atomowej jest za późno. W debacie o rozbrojeniu nuklearnym, która wraca dziś za sprawą prezydenta Obamy, chodzi o zwarcie szeregów wobec groźby atomowego terroryzmu.
P

Północnokoreańską próbę atomową można uznać za odpowiedź na propozycje Baracka Obamy, który 5 kwietnia w Pradze zapowiedział "dążenie Ameryki do pokoju w świecie wolnym od broni nuklearnej".

Słowa godne uwagi, bo dotychczas tylko dwa razy prezydent USA proponował abolicję atomową: w 1946 r. Harry Truman apelował w ONZ, by poddać technologię jądrową kontroli międzynarodowej i zamknąć puszkę Pandory, którą rok wcześniej sam otworzył, każąc zrzucić bomby atomowe na praktycznie pokonaną Japonię. Stalin odmówił, Moskwa intensywnie pracowała wówczas nad własną bombą. Potem, w 1986 r., na szczycie w Reykjaviku Ronald Reagan próbował uzgodnić z Michaiłem Gorbaczowem likwidację wszystkich głowic w ciągu 10 lat. Pomysł upadł, gdy Reagan nie zgodził się na rezygnację z projektu obrony rakietowej.

W Hiroszimie i Nagasaki dwie bomby zabiły 210 tys. ludzi....

5846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]