Reklama

Kikar Lewana (Biały Plac)

Kikar Lewana (Biały Plac)

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Wiatr, światło słoneczne, woda, trawa, drzewo oliwne, szkło, biały beton Park Edith Wolfson, Tel Awiw, Izrael, 1977–1988.
Fot. Studio Dani Karavan // MCK
D

Dzieło to znajduje się na szczycie wzgórza nad Tel Awiwem, na brzegu błękitnego Morza Śródziemnego. Wykonany z białego betonu plac nawiązuje do międzynarodowego modernistycznego stylu szkoły Bauhaus w architekturze lat trzydziestych XX wieku. Jednym z centrów tego stylu jest Tel Awiw. Dzieło jest hołdem dla tych, którzy stworzyli to miasto i zbudowali je w 1909 roku. To wyraziste białe założenie architektoniczne, specyficznie położone, przypomina antyczne miejsce kultu, do którego podążali pod górę wyznawcy.
Symbolizuje jednak współczesny, wolny i demokratyczny świat. Karavan pozwala odwiedzającym przechadzać się między geometrycznymi bryłami. Daje gościom przestrzeń, w której mogą chodzić, skakać i zjeżdżać z gładkich betonowych płaszczyzn.
Artysta nie obawia się oddać swojego dzieła widzom do dyspozycji, wręcz zachęca ich do zabawy, dzięki czemu jest to miejsce pełne życia, w którym chętnie i spontanicznie spotykają się ludzie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]