Reklama

Kiedy ruszy 4 Czerwca

Kiedy ruszy 4 Czerwca

11.02.2019
Czyta się kilka minut
Grzegorz Schetyna mozolnie negocjuje koalicję, która pod egidą PO mogłaby wystartować w wyborach europejskich (uroczysta prezentacja Koalicji Europejskiej z udziałem b. premierów stanowiła symboliczny akcent).
T

Tymczasem Donald Tusk już myśli o nadaniu nowej dynamiki działaniom opozycyjnym – momentem przełomu miałyby być obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. Spekuluje się, że przy tej okazji powstanie Ruch 4 Czerwca, choć nadal nie wiadomo, jaki status miałby w rozpoczynającej się latem kampanii przed wyborami do Sejmu. Z napływających sygnałów o rozmowach Tuska z grupą czołowych włodarzy miast można wnosić, że mogła to by być platforma zrzeszająca samorządowców i działaczy organizacji obecnie niezaangażowanych wprost w politykę na rzecz „szerokiego frontu” antypisowskiego.

Bez względu na to, na ile realne i dojrzałe są to plany, Donald Tusk ma zapewne jedną trafną intuicję: ta rocznica – o silnie pozytywnej konotacji, ale dotychczas bezpańska i pomijana – czeka wciąż na zagospodarowanie. Niewykluczone, że prawem kontrastu i przekory realne znaczenie dacie 4 czerwca nada polityka historyczna PiS, która dezawuuje sukces 1989 roku. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]