Reklama

Kalifat nad Eufratem

Kalifat nad Eufratem

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Zajmujący kolejne miasta w Iraku islamiści z ISIS są o krok od utworzenia własnego państwa.
Bojownicy Islamskiego Państwa w Iraku i Syrii, czerwiec 2014 r. Fot. nbcnews.com
D

Dwa i pół roku temu, gdy wyjeżdżali stąd ostatni żołnierze USA, prezydent Barack Obama tak mówił o Iraku: „Suwerenny, stabilny, polegający na sobie”. Dziś ekstremiści rozrywają go na kawałki. Po zajęciu Mosulu, dżihadyści z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Syrii (ISIS), sprzymierzeni z częścią irackich sunnitów i oficerów dawnej armii Saddama Husajna, opanowali właśnie kilka przejść granicznych z Syrią i Jordanią.
Terytorium teraz przez nich zajmowane rozciąga się wzdłuż dolin Tygrysu i Eufratu, którymi wiodą główne drogi na północny wschód od Bagdadu. Jeszcze nigdy islamiści nie byli tu tak blisko od zbudowania własnego państwa: ISIS tworzy już jego struktury administracyjne. A także zastrasza i terroryzuje przeciwników. W internecie pojawiły się zdjęcia z egzekucji pojmanych żołnierzy armii irackiej; ISIS twierdzi, że w Tikricie zabiło 1700 z nich.
ISIS wygrywa...

3724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]