Reklama

Hofmann - zapomniany geniusz

Hofmann - zapomniany geniusz

06.05.2015
Czyta się kilka minut
60 lat przed narodzinami rocka fani walczyli o to, by go dotknąć, wynalazł spinacz biurowy i wycieraczki samochodowe. Urodził się w Krakowie.
Józef Hofmann - ręka geniusza
Józef Hofmann - ręka geniusza
P

Pianista. Pierwszy koncert daje w wieku 5 lat, w wieku 10 lat odbywa tournee po Niemczech, rok później debiutuje w nowojorskim Carnegie Hall.

Tomasz Edison wysyła do Europy 3 swoje fonografy: do cara Rosji, dla niemieckiej Poczty i Józefowi Hofmannowi.

Na trasy koncertowe jeździ z żoną, która pisze:

"MMiałam tylko nadzieję, ze nie zostanę zamordowana przez jakąś zazdrosną dziewczynę. Byli tak szaleni, że mogli zrobić wszystko. (...) Na moim fotelu z przodu zostałam prawie zmiażdżona przez ludzi, którzy starali się podejść do niego jak najbliżej. Jedna dziewczyna chwyciła druga za gardło idusiła ja, bo ta dotknęła pleców Józefa”.

W 1937 roku obchodzi jubileusz 50-lecia amerykańskich występów, którego kulminacją jest występ w Metropolitan Opera, uznany za jeden z najsłynniejszych koncertów stulecia.

Wynalazca. W wieku ok. 25 lat konstruuje pierwszy samochód. Przypisuje się mu wynalezienie spinacza, którego wzorem miał być klucz wiolinowy. W 1909 roku opatentuje w Stanach urządzenie będące dalekim przodkiem GPS. Amortyzatory jego konstrukcji używano powszechnie w samochodach i samolotach jeszcze w latach 40.  Z jego pomysłu ulepszającego instalację klawiszy w fortepianach korzysta firma Steinway.

Jednak najsłynniejszym jego wynalazkiem jest ten wykorzystywany do dzisiaj przez setki milionów ludzi: wycieraczki samochodowe, które miał zaprojektować inspirowany ruchem metronomu.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" odkrywamy na nowo postać urodzonego w Polsce zapomnianego geniusza - Józefa Hofmanna. Na 24 stronach piszą o nim m. in. Piotr Wierzbicki,Gregor Benko, Artur Bielecki, Wojciech Brzeziński.

W tle jednej ze stron publikujemy też odcisk dłoni Hofmanna, by Czytelnicy mogli się przekonać, czy jedna z wielu legend Jego dotyczących jest prawdziwa - po szczegóły zapraszamy do najnowszego numeru "Tygodnika Powszechnego".

Józef Hofmann - ręka geniusza
Józef Hofmann - ręka geniusza

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]