Reklama

„Jeżeli wybiorą, proszę nie odmawiać” – czyli jak kardynałowie ucierali poglądy

„Jeżeli wybiorą, proszę nie odmawiać” – czyli jak kardynałowie ucierali poglądy

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Wybrany w sierpniu 1978 r. Albino Luciani – Jan Paweł I – umiera po 33 dniach pontyfikatu. Jak doszło do tego, że na kolejnym konklawe metropolita krakowski pokonał dwóch faworytów: kardynałów Siriego i Benellego?
Nowy papież Jan Paweł II na balkonie Bazyliki św. Piotra. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
Nowy papież Jan Paweł II na balkonie Bazyliki św. Piotra. VITTORIANO RASTELLI / CORBIS / GETTY IMAGES
P

Prawie wszyscy kardynałowie to osoby w podeszłym wieku, mają problemy z prostatą. Jedna łazienka na dziesięć osób... Ja spałem blisko toalety, ale widziałem tych biednych staruszków, którzy nocą szli korytarzem, sześćdziesiąt metrów, żeby dotrzeć do ubikacji, a tam zajęte. Co za udręka, co za upokorzenie! Kardynałowie sami musieli nawet ścielić sobie łóżka” – wspominał konklawe z sierpnia 1978 r. papieski legat kard. Oddi.

Lato było wyjątkowo gorące tego roku. W pokojach ponad 30 stopni, okna zamknięte i opieczętowane, brak powietrza. Bieżącą wodę mieli tylko niektórzy, większość musiała zadowolić się miednicą. Dla setki kardynałów było to pierwsze konklawe w życiu. Nie spodziewali się aż tak złych warunków.

...
31443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]