Reklama

Jesteśmy, by czytać

Jesteśmy, by czytać

16.11.2020
Czyta się kilka minut
Ta książka cała jest dialogiem – z czytelnikami, z młodymi adeptami sztuki pisania, ale też z lekturami, które Olgę Tokarczuk formowały, i po prostu ze światem.
N

Nobel bywał paraliżującą klątwą – na nowy tom wierszy Wisławy Szymborskiej czekaliśmy po decyzji Akademii sześć lat. Olgi Tokarczuk klątwa na szczęście nie dosięgła, choć na kolejną powieść pewnie też trochę poczekamy. Na razie otrzymaliśmy zbiór dwunastu szkiców zamknięty wykładem noblowskim, w którym znalazły się wielokrotnie już cytowane słowa o czułości jako „najbardziej wyrafinowanym sposobie ludzkiej komunikacji” i podstawowym mechanizmie psychologicznym powieści. To dobre podsumowanie książki będącej po trosze autobiografią intelektualną, po trosze pisarskim autokomentarzem odsłaniającym tajniki warsztatu. A także pochwałą fikcji, analizą roli powieściowego narratora i szczególnego sposobu istnienia bytów, jakimi są powieściowe postacie, uwalniające się niekiedy spod władzy swojego twórcy. Ta książka cała jest dialogiem – z czytelnikami, z młodymi adeptami sztuki pisania, ale...

2764

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]