Reklama

Jakoś to będzie

Jakoś to będzie

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Debata nad zmianami w systemie emerytalnym trafia w społeczną próżnię: rzadko myślimy o przyszłości, a "kultura oszczędzania" jest dla nas pojęciem abstrakcyjnym.
/fot. Tomasz Wiech
Z

Z powodu rządowych zmian w OFE Polacy nie wylegną na ulice, by palić kukły premiera czy ministra finansów. Na portalach społecznościowych nikt nie zmobilizuje setek tysięcy oburzonych podatników. Krytycy decyzji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS - wpływowi ekonomiści z prof. Leszkiem Balcerowiczem na czele, publicyści, politycy opozycji - nie obalą rękami rozczarowanego społeczeństwa gabinetu Donalda Tuska, nawet uporczywie powtarzając frazy o "skoku na kasę" czy "złamaniu umowy społecznej".

- Świadomość i wiedza na temat istoty tych zmian dotyczą najwyżej 10 proc. społeczeństwa - ocenia prof. Tomasz Panek, ekonomista, współtwórca "Diagnozy Społecznej 2009", krytyk wprowadzonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym.

- Młodzi ludzie o tym nie myślą - dodaje prof. Witold Orłowski, ekonomista, członek Rady Gospodarczej przy premierze...

15053

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]