Reklama

Jak zachęcić do szczepienia

Jak zachęcić do szczepienia

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Prawo do zasiłku podczas kwarantanny stracą niezaszczepieni przeciw COVID-19. Nie, nie w Polsce – w Niemczech.
N

Niemcy, których poziom zaszczepienia minimum jedną dawką utrzymuje się na poziomie unijnej średniej (dwie trzecie populacji), z zazdrością spoglądają na Hiszpanię (80 proc.), nie mówiąc o Portugalii (88 proc.). I szukają sposobu na przekonanie opornych do zmiany zdania.

Tymczasem w Polsce (52 proc.) rząd zdaje się postępować zgodnie z maksymą, że nikt nie będzie nam w obcych językach mówić, co mamy robić. Przykłady Francji czy Włoch – gdzie wprowadzenie certyfikatów covidowych na użytek wewnętrzny oraz odpłatności za testy wykonywane na użytek tychże certyfikatów popchnęły miliony obywateli do przyjęcia szczepionek – nie wydają się dla polityków inspirujące. PiS szuka trzeciej drogi – jak zwiększyć poziom zaszczepienia, nie narażając się sporej części własnego elektoratu.

Szpitale zapełniają się pacjentami covidowymi, przede wszystkim niezaszczepionymi. Rosną liczby w codziennych raportach – i to przy karykaturalnie niskiej liczbie testów. Polska w zestawieniu państw (dane za worldometers.info) zajmuje 99. miejsce pod względem liczby wykonywanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców, między Armenią i Kazachstanem a Peru, Argentyną i Gabonem. Eksperci obawiają się, że choć deklarowana moc laboratoriów zbliża się do 200 tys. testów dziennie (obecnie wykonujemy ich 35-40 tys.), to gdy fala zakażeń radykalnie wzrośnie, negatywnie zweryfikuje tę papierową moc. A to będzie oznaczało ponowną utratę kontroli nad pandemią, skąd już tylko krok do lockdownu. Być może, jak obiecuje rząd, lockdownów lokalnych, ale w tej chwili żaden negatywny scenariusz nie wydaje się niemożliwy. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]