Reklama

Jak one to robią?

Jak one to robią?

26.11.2018
Czyta się kilka minut
U pewnej grupy zamieszkujących jaskinie latających owadów, należącej do rzędu psotników, samice posiadają organy płciowe przypominające penisy.
ROYAL SOCIETY PUBLISHING
C

Chodzi o dwa rodzaje, znane pod łacińskimi nazwami: Afrotrogla (z południowej Afryki) i Neotrogla (z Ameryki Południowej).

Najbardziej rozwinięte żeńskie „penisy” występują u samic (czyli osobników składających jaja) Neotrogla. Używają ich do pochwycenia samców, wyposażonych z kolei w otwory przypominające waginy. Podczas seksu, trwającego u różnych gatunków Neotrogla nawet 70 godzin, z samczych „wagin” spływają potężne ilości plemników oraz substancji odżywczych. Bierne samce Neotrogla pozbawione są także typowych dla psotników „chwytaków”, pozwalających na unieruchomienie samicy podczas stosunku. W tym rodzaju to samice całkowicie przejęły inicjatywę.

U samic Afrotrogla też występują „penisy”, ale dużo prostsze, pozbawione funkcji chwytania. Co ciekawe, Afrotrogla to rodzaj blisko spokrewniony z rodzajem Sensitibilla, występującym w tym samym regionie, u którego nie spotkamy jednak żeńskich „penisów”. Kazunori Yoshizawa, którego zespół kilka lat temu opisał życie płciowe tych owadów, tym razem przebadał ich geny, by rozstrzygnąć, czy u Sensitibilla doszło do redukcji żeńskich „penisów”, czy też wyewoluowały niezależnie u Afrotrogla i Neotrogla. Wyniki wspierają tę drugą hipotezę. Nie jest jednak do końca jasne, jakie presje selekcyjne pokierowały tak nietypową w świecie zwierząt ewolucją narządów płciowych u obu rodzajów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W katolickiej gazecie takie seksowne tematy ...Jak te pobozne istoty zrozumieja ten penisowo pochwowy temat .
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]