Reklama

Pożegnanie z koroną, czyli jak Barbados stał się republiką

Pożegnanie z koroną, czyli jak Barbados stał się republiką

w cyklu STRONA ŚWIATA
30.11.2021
Czyta się kilka minut
Karaibska wyspa, najstarsza kolonia Wielkiej Brytanii i jedna z jej niegdysiejszych „pereł koronnych”, wypowiedziała podległość królowej.
Uroczyste obchody ogłoszenia Republiki Barbadosu. Sandra Mason, pierwsza prezydent kraju, składa przysięgę. Bridgetown, 30 listopada 2021 r. / FOT. RANDY BROOKS/AFP/East News
S

Stało się to w nocy z przedostatniego na ostatni dzień listopada, kiedy na Barbadosie obchodzi się Dzień Niepodległości. W stolicy, Bridgetown, gruchnął armatni salut i ściągnięto z masztów brytyjskie flagi, bo odtąd łopotać na nich miały już tylko miejscowe, w barwach złota i ultramaryny. Na jedną z nich Sandra Mason, która jako ostatnia pełniła w imieniu brytyjskiej korony funkcję gubernatora generalnego wyspy, złożyła prezydencką przysięgę i objęła obowiązki przywódczyni państwa, zastępując w tej roli Elżbietę II.

Książe i piosenkarka

Na republikańskich narodzinach, które urządzono na głównym stołecznym placu Bohaterów Narodowych, brytyjską królową, liczącą sobie już 95 wiosen, reprezentował jej najstarszy syn, 73-letni Karol, książę Walii i dziedzic tronu. Pożyczył Barbadosowi szczęścia i zapewnił, że zawsze pozostanie jego i jego mieszkańców przyjacielem. Wyraził...

10376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]