Reklama

Izrael: 70 lat niepodległości

Izrael: 70 lat niepodległości

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Twarda, ascetyczna barwa głosu Dawida Ben Guriona idealnie komponowała się z trzeszczącymi radioodbiornikami, w które wsłuchiwały się tysiące Żydów w Erec Israel.
B

Był piątek, 14 maja 1948 r., chwilę po szesnastej, jeszcze przed szabasem.

Zebrani w Muzeum Sztuki Tel Awiwu członkowie Tymczasowej Rady Państwa odśpiewali „Hatikwę” (hebr. Nadzieja), która stała się hymnem powstającego właśnie państwa. Następnie przy mikrofonie stanął Ben Gurion. Deklarację Niepodległości odczytał, a w zasadzie wygłosił z wielką stanowczością. Wiedział, że jego słowa zmienią bieg historii.

Faktycznie: tego dnia dokonały się głębokie zmiany w światowej konstelacji geopolitycznej. Ale nie odbyło się to z niczego, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki…

W specjalnym dodatku do „Tygodnika”, który ukaże się w środę 6 czerwca, opowiemy o tym, jak rodził się niepodległy Izrael – i jaki był wkład polskich Żydów w jego powstanie. A także o tym, jak zmieniały się tożsamość i kultura izraelskiego społeczeństwa w ciągu tych 70 lat. Oraz jak sytuacja ciągłego zagrożenia stała się motorem do rozwoju najnowszych technologii – i uczyniła z Izraela jeden wielki start-up.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]