Reklama

Irlandia: „tak” dla małżeństw homoseksualnych

Irlandia: „tak” dla małżeństw homoseksualnych

25.05.2015
Czyta się kilka minut
Ponad 60 proc. Irlandczyków uczestniczących w referendum opowiedziało się za taką zmianą konstytucji, aby możliwe było wprowadzenie przepisów dopuszczających zawieranie małżeństw przez pary homoseksualne.
J

Jeśli tak się stanie, Irlandia będzie pierwszym krajem UE z instytucją małżeństw jednopłciowych (w części krajów możliwe są zarejestrowane związki partnerskie, ale nie małżeństwa). Frekwencja wyniosła 65 proc. Komentatorzy wskazują, że o wyniku zdecydowały nie tylko zmiany społeczne w kraju, w którym wg spisu z 2011 r. aż 84 proc. osób deklarowało się jako katolicy, ale też poważnie osłabiona pozycja Kościoła katolickiego jako autorytetu po tym, jak wstrząsnęła nim seria skandali dotyczących molestowania dzieci w kościelnych instytucjach. Przed referendum biskupi opowiedzieli się przeciw wprowadzeniu małżeństw homoseksualnych. Do 1993 r. czynny homoseksualizm był w Irlandii karalny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]