Reklama

Iran: z wroga sojusznik

Iran: z wroga sojusznik

24.05.2015
Czyta się kilka minut
Reżim ajatollahów zobowiązał się, że ograniczy swój program nuklearny. W nagrodę Stany Zjednoczone pomogą Teheranowi wyjść z osamotnienia.
Radość na ulicach Teheranu po ogłoszeniu wstępnego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego, 3 kwietnia 2015 r. Fot. Fatemeh Bahrami / GETTY IMAGES
N

Negocjacje z Iranem – w sprawie ograniczenia programu nuklearnego, w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych – skończą się najpewniej na początku lipca. Porozumienie może doprowadzić do wyjścia kraju nad Zatoką Perską z izolacji w światowym handlu i otworzyć go na inwestycje zagraniczne.
Tymczasem Barack Obama i republikańska większość w obu izbach Kongresu USA spierają się o to, czy lepsza jest polityka kija, czy też marchewki. 38-letni senator Tom Cotton z Arkansas (wschodząca gwiazda ultrakonserwatywnego skrzydła Republikanów) naszkicował trzy miesiące temu list do ajatollahów, aby nie akceptowali żadnej umowy sygnowanej przez Biały Dom, bo „prezydent nie ma legitymacji całej Ameryki”. Prowokacyjną ze zdradą stanu epistołę podpisało aż 47 spośród 100 członków izby wyższej Kongresu.
Ale im dłużej trwają negocjacje, a umowa nabiera konkretnego kształtu, tym nastroje...

7101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W sensie zasad demokracji i praw człowieka Iran dużo bardziej spełnia Zachodnie standardy niż Arabia Saudyjska czy Kuwejt.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]