Inne chrześcijaństwo

Na Synodzie o młodzieży nie ma chyba takiej sprawy, o której się nie dyskutuje. Są jednak tematy, którym poświęca się szczególnie dużo uwagi. Jednym z nich jest migracja, dotykająca głównie młodego pokolenia. Korespondencja specjalnego wysłannika „TP”.

20.10.2018

Czyta się kilka minut

Na Synodzie biskupów o młodzieży. W górnym rzędzie stoją od lewej: brazylijski arcybiskup Sergio da Rocha, arcybiskup Madagaskaru Desire Tsarahazana i arcybiskup birmański Charles Maung. Watykan, 3.10.2018 r. / Fot. Fabio Frustaci / EIDON/REPORTER /
Na Synodzie biskupów o młodzieży. W górnym rzędzie stoją od lewej: brazylijski arcybiskup Sergio da Rocha, arcybiskup Madagaskaru Desire Tsarahazana i arcybiskup birmański Charles Maung. Watykan, 3.10.2018 r. / Fot. Fabio Frustaci / EIDON/REPORTER /

Synodalne obrady znów przeniosły się do małych sal, gdzie w grupach podzielonych według sześciu najważniejszych języków toczą się dyskusje nad projektem końcowego dokumentu. Jego opracowaniem zajmie się dwunastu kardynałów i biskupów – czterech „z urzędu” (relator generalny i trzech sekretarzy), pięciu z głosowania (wybierano reprezentanta każdego kontynentu) i trzech z nominacji papieża. Dokument ma być gotowy za tydzień i zatwierdzony (mało kto myśli, że to się nie stanie) na sesji plenarnej, 27 października, większością 2/3 głosów.

Wiadomo, że dokument końcowy będzie w dużej części oparty na „Instrumentum laboris”, które wyznaczało najważniejsze tematy obrad. Być może nieco inaczej zostaną rozłożone akcenty, zwłaszcza że „ojcowie synodu” poruszyli przez ostatnie dwa tygodnie olbrzymią liczbę zagadnień.


CZYTAJ WIĘCEJ:

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK O SYNODZIE: Odrzucić pancerz, zobaczyć świa


Synod poświęcony jest młodzieży, a przecież nie ma takiej sprawy – w Kościele i w społeczeństwie – która by młodzieży nie dotyczyła. Debatują więc niemal o wszystkim: wojnach, przestępczości, narkomanii, bezrobociu, seksie, rodzinie, homoseksualizmie, gender, postmodernizmie, totalitaryzmie, muzyce, liturgii, internecie…

Są jednak tematy wiodące, którym poświęca się szczególnie dużo uwagi. Jednym z nich jest migracja, dotykająca głównie młodego pokolenia. 

Czwartkowa wypowiedź na ten temat kard. Souraphiela z Etiopii warta jest zacytowania, zwłaszcza, że trudno będzie jej się przebić w polskich mediach. 

„Przyjąć obcokrajowca, uchodźcę, każdą potrzebującą osobę, jest chrześcijańskim obowiązkiem” – mówił hierarcha z Addis Abeby. – „Zamykanie drzwi nigdy nie było tradycją chrześcijan. Europa przyjęła wielu uchodźców, na przykład Niemcy. Ale inne kraje zamknęły granice. Czy Europa nie ma już chrześcijańskich korzeni? Także Jan Paweł II podnosił tę kwestię, stawiał pytanie, które ma znaczenie dla każdego chrześcijańskiego sumienia”. 

Kardynał przypomniał też, że większa część, aż 80 procent migracji z krajów afrykańskich odbywa się wewnątrz kontynentu. Sama Etiopia, jeden z najbiedniejszych krajów świata, przyjęła ponad milion uchodźców. Pozostałe 20 proc. migrantów wybiera Bliski Wschód i Europę. Nie jest więc prawdą, że na Europejczyków spada największy ciężar migracyjnych kryzysów.

Wyjście poza własne podwórko, doświadczenie Kościoła powszechnego, mocno zróżnicowanego, to chyba największa jak dotąd korzyść z synodu. Że Kościół jest różnorodny – pod względem problemów, sposobów ich rozwiązywania, pomysłów na zatrzymanie młodych ludzi, bez których wiadomo że zginie – niby wiedzieli wszyscy. Ale co innego wiedzieć, a co innego spotkać się z tymi, którzy w inny, może bardziej owocny sposób, realizują chrześcijaństwo. Bo – jak powiedział dwa dni temu jeden z włoskich teologów – „trzeba mieć świadomość, że chrześcijaństwo, które odziedziczyliśmy, nie jest jedynym możliwym chrześcijaństwem”. 


SYNOD O MŁODZIEŻY: W specjalnym serwisie „Tygodnika”  rozmowy z ekspertami, analizy i korespondencje z Watykanu >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej