Reklama

Indonezja: wyrok dla polskiego globtrotera

Indonezja: wyrok dla polskiego globtrotera

06.05.2019
Czyta się kilka minut
Sąd w Papui Zachodniej – regionie należącym do Indonezji – skazał polskiego podróżnika Jakuba Skrzypskiego na pięć lat więzienia za rzekome kontakty z papuaskimi separatystami i wspieranie antyrządowego spisku.
EAST NEWS
J

Jego towarzysz, miejscowy student Simon Magal, ma tkwić za kratami przez cztery lata.

Ze źródeł indonezyjskich wynika, że zebrane dowody były słabe, ale sprawa Papui jest dla rządu w Dżakarcie wyjątkowo wrażliwa. Do tej kontrolowanej przez Indonezję i bogatej w zasoby prowincji Skrzypski trafił w sierpniu ubiegłego roku – jak twierdzi, w trakcie wyprawy kulturo­znawczej. Spotykał się na miejscu także z działaczami na rzecz niepodległości regionu. Po jego zatrzymaniu miejscowa policja twierdziła, że Polak jest handlarzem broni, ale taki zarzut nie pojawił się ostatecznie w akcie oskarżenia.

Podróżnik i jego prawnicy odrzucają zarzut wspierania separatystów i rozważają apelację. Jednak taka procedura zajmuje zwykle wiele miesięcy, podczas których lekkomyślny turysta nie będzie mógł opuścić Papui. Obrona może się także zgodzić na pięcioletni wyrok, a wtedy skazanego można byłoby przenieść do innej części kraju, gdzie łatwiej byłoby zapewnić mu bezpieczeństwo, opiekę medyczną i starać się o zwolnienie warunkowe.

Wszystko zależy teraz od skuteczności zabiegów dyplomatycznych i dobrej woli po obu stronach. ©

Więcej o sprawie Skrzypskiego: powszech.net/papua

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]