Reklama

Implant i mózg

Implant i mózg

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Ian Burkhart jest pierwszą osobą z przerwanym rdzeniem kręgowym, która odzyskała możliwość poruszania ręką dzięki implantowi wszczepionemu do mózgu.
Fot. Lee Powell / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
S

Sygnały z kory ruchowej przekazywane są za pośrednictwem komputera do ręki. 24-latek, ofiara wypadku, od pięciu lat miał ograniczoną władzę w rękach; dzięki implantowi odzyskał władzę nad ramieniem i palcami. Tuż po operacji potrafił poruszyć dłonią, a po kilku tygodniach treningu jest w stanie unieść szklankę. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu nie wiedzą, czy metoda pomoże osobom, które zupełnie nie mogą poruszać kończy-nami, ale efekt operacji, zaprezentowany w minionym tygodniu na łamach „Nature”, budzi nadzieje na możliwość „elektronicznego” obejścia przerwanego rdzenia kręgowego. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]