Reklama

Iloraz sumienia

Iloraz sumienia

23.07.2012
Czyta się kilka minut
OSIATYŃSKI; Kiedy dziś w Polsce słyszę wezwania do obywatelskiego nieposłuszeństwa, robi mi się smutno, bo ludzie chcą po prostu łamać prawo za frajer. | ZOLL: Klauzula sumienia dla farmaceutów nie powinna obejmować środków antykoncepcyjnych.
Wiktor Osiatyński, Andrzej Zoll / Fot. Tomasz Barański/ Reporter | fot. Grażyna Makara
Wiktor Osiatyński, Andrzej Zoll fot. Tomasz Barański/ Reporter | fot. Grażyna Makara
M

Marek Zając: Co to jest sumienie?

WIKTOR OSIATYŃSKI:Sumienie to mały wewnętrzny głos pozwalający mnie i innym odróżniać dobro od zła. To, co się nazywa ja. Nie ma charakteru normatywnego, powszechnego. Często się będzie u różnych ludzi pokrywać, ale nie zawsze i niekoniecznie. 

ANDRZEJ ZOLL: Na razie muszę się z Panem zgodzić...

WIKTOR OSIATYŃSKI:...ale na pewno jeszcze się pokłócimy.

ANDRZEJ ZOLL: Na pewno, ale nie teraz. Oczywiście nie każdy tak samo wartościuje dobro i zło. To jest związane z wieloma czynnikami, z systemem etycznym, z wrażliwością moralną człowieka, z wychowaniem itd.

Niby mały wewnętrzny głos, ale na tyle duży, aby został usłyszany przez prawników. Co to jest klauzula sumienia?

WIKTOR OSIATYŃSKI: ...

20127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jedynie, przynajmniej dla mnie, godne rozważenia są te oto słowa: "w pluralistycznym społeczeństwie konieczne jest stworzenie systemu współżycia wokół reguł, nie zasad".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]