Reklama

Copernicus Festival: pierwszy dzień emocji

Copernicus Festival: pierwszy dzień emocji

24.05.2017
Czyta się kilka minut
We wtorek rozpoczęła się czwarta edycja Copernicus Festival – imprezy, która jak żadna inna pokazuje, że podział na kulturę i naukę jest nie tylko sztuczny i niepotrzebny, ale też przede wszystkim bardzo ograniczający.
Wernisaż wystawy "Sztuka emocji" / Fot. Jacek Taran
Wernisaż wystawy "Sztuka emocji" / Fot. Jacek Taran
W

W tym roku motywem przewodnim spotkań, debat i wystaw są emocje. Artyści, filozofowie, psychiatrzy, publicyści, sportowcy i naukowcy będą spotykać się i rozmawiać o tym, czym są emocje – jakie jest ich źródło, czemu mogą służyć i jak wykorzystać w konstruktywny sposób ich potencjał.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się od wernisażu niezwykłej wystawy „Sztuka emocji” w Domu Rzemiosła przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. W przestrzeni, która jeszcze do niedawna służyła jako zaplecze techniczne Teatru im. Słowackiego, oglądać można obrazy, rysunki i rzeźby z kolekcji Leszka Macaka. Wystawione prace są zapisem bardzo szczególnego doświadczenia rzeczywistości – ich twórcy to osoby dotknięte przez los, cierpiące z powodu dysfunkcji, zaburzeń czy chorób psychicznych. Dlatego też ich sposób percypowania świata dalece odbiega od utartych i powszechnie przyjętych schematów. „To wystawa nieoczywista, idąca na przekór naszym oczekiwaniom i nawykom, bardzo różna od tego, co na co dzień oglądamy w galeriach” – mówiła podczas otwarcia kuratorka projektu, prof. Grażyna Borowik-Pieniek. Oglądając prace Nikifora Krynickiego, Edmunda Monsiela, Marii Wnęk i innych, mamy niepowtarzalny wgląd w ich sposób percypowania świata, ale możemy też zobaczyć, jak różne bywają kanały emocjonalnej ekspresji. Takie otwarcie tegorocznej edycji Festiwalu, to gest bardzo odważny i nieoczywisty, gdyż już na samym początku, bez zbędnych wstępów czy prelekcji, zostajemy wrzuceni w sam środek problemów, których dostarczają nam emocje: ich doświadczanie, rola, jaką odgrywają w naszym życiu, ale przede wszystkim skomplikowana funkcja w kulturze. Tegoroczna opowieść o emocjach w sztuce i nauce rozpoczyna się od bardzo mocnego uderzenia. Wystawę można oglądać do 28 maja w godzinach 12.00 – 18.00.Pierwszego dnia pojawiła się też muzyka, która zresztą towarzyszyć będzie Festiwalowi aż do niedzieli. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbył się koncert Ensemble Mandel i Sławomira Zubrzyckiego „Partytura uczuć”, w ramach którego wykonano oryginalne utwory Marina Marais’go, Jeana de Sainte-Colombe’a, Antoine’a Forqueraya, Heinricha Ignaza Franza von Bibera oraz wspólne improwizacje solisty i zespołu.

Dzień zakończyła pierwsza projekcja w ramach pasma filmowego – w kinie Mikro obejrzeć można było „Rozstanie” (reż. A. Farhadi). Przez cały czas trwania Festiwalu wyświetlane będą największe dzieła światowej kinematografii, które w szczególny sposób skupiają się na prezentowaniu emocji.

Galeria zdjęć
  • Konferencja prasowa otwierająca festiwal. Na zdjęciu prof. Bartek Brożek, wiceprezydent Krakowa prof. Andrzej Kulig, ks. prof. Michał Heller, prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, Jacek Ślusarczyk / Fot. Jacek Taran
  • Wernisaż wystawy "Sztuka emocji" / Fot. Jacek Taran
  • Wernisaż wystawy "Sztuka emocji" / Fot. Jacek Taran

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]