Reklama

Hymn ŚDM: niech to widzi świat

Hymn ŚDM: niech to widzi świat

07.01.2015
Czyta się kilka minut
Muzycznie to solidny, popowy utwór. Problem tkwi w tekście. O czym tak naprawdę jest hymn Światowych Dni Młodzieży 2016?
Orszak Trzech Króli w Krakowie, podczas którego zaprezentowano oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży 2016
Orszak Trzech Króli w Krakowie, podczas którego zaprezentowano oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży 2016. Kraków, 6 stycznia 2015 r. / fot. EAST NEWS
H

Hymn Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie zaprezentowano w samo południe święta Trzech Króli. Bałem się o ten moment, mając w pamięci oficjalną pieśń ostatniej, VIII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 r. Tamten utwór, pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”, wykonywany przez samych Skaldów, był tak infantylny i egzaltowany, że do dziś przypominam sobie dezorientację w oczach uczestników mszy papieskiej w Łagiewnikach.

Owszem, były też w niedawnej historii polskiego Kościoła pieśni udane, jak hymn VI ŚDM w Częstochowie „Abba, Ojcze” z 1991 r., czy pieśń Kongresu Eucharystycznego z 1987 r. „Panie dobry jak chleb”, do której słowa napisał bp Józef Zawitkowski. Udane także dlatego, że proste. Ale choć proste, miały własny język i budowały jasny przekaz, który nie sprawiał wrażenia banału.

Hymn ŚDM 2016 wybrano spośród 94 propozycji, które napłynęły do komitetu ŚDM. Nosi...

6734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]