Reklama

Historia w Tygodniku - Węgry (44/2007)

Historia w Tygodniku - Węgry (44/2007)

31.10.2007
Czyta się kilka minut
WĘGRY: PRAWIE JAK POLSKA
W

W nowym numerze "Historii w Tygodniku" m.in.:

  • Rozmowa DOMINIKI RAFALSKIEJ z jednym z najbardziej popularnych pisarzy węgierskich  PETEREM ESTERHAZYM o węgierskiej transformacji.
  • MIHALY KORNIS w tekście "Mój zgwałcony kraj" o istocie kadaryzmu, przeszłości i dziedzictwa Węgrów pisze: "My wszyscy, którzy w 1956 roku mieliśmy przynajmniej sześć la, mamy udział w tej strasznej historii. Jesteśmy naraz sprawcami i ofiarami."
  • Przegląd czterech epok historycznych i ważnych momentów modernizacji gospodarczej i społecznej prezentuje IGNAC ROMSICS.
  • "Władze Węgierskiej Republiki Ludowej, stworzonej pod przymusem i utrzymywanej dzięki obecności wojsk sowieckich, rzuciły na klęczki węgierski Episkopat."  pisze BP. ASZTRIK VARSZEGI  w tekście "Smak soli".
  • Węgierskie sposoby na uporanie się z lustracją i rozliczanie przeszłości przez węgierskie rządy wzbudzają dyskusję. O ustawach lustracyjnych, które jednak bardziej chroniły sprawców, w tym agentów pisze LASZLO VARGA w tekście "Trupy w szafach": "W wiecznych dyskusjach na temat lustracji powracającym argumentem jest, ze opinia publiczna nie chce poznawać przeszłości i że zajmowanie się tą tematyką ma na celu odwrócenie uwagi od aktualnych problemów kraju. Ale najświeższe wydarzenia na Węgrzech - na przykład reminiscencje neofaszystowskie - świadczą o tym, że nieuporządkowana przeszłość może w końcu zagrozić samej demokracji".
  • Czego jeszcze nie wiemy o węgierskim komunizmie? Na to pytanie odpowiada historyk KRISZTIAN UNGVARY w rozmowie z DOMINIKĄ RAFALSKĄ.
  • O podobieństwach kultury i historii węgierskiej i polskiej, o zbieżności świadomości i  wspólnych losach dwóch narodów pisze  ANDRZEJ KRWACZYK.

Patronat nad całą serią objęła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

DODATEK ukazuje się przy współpracy "Tygodnika" z:

Stiftung zur Aufabeitung der SED - Diktatur, czyli Fundacją ds. Badań nad Dyktaturą w NRD, Gegen Vergessen - Fur Demokratie e.V. - organizacją upamiętniającą niemiecką historię, zwłaszcza zbrodnie obu dyktatur: narodowosocjalistycznej i komunistycznej,

TRIGRANIT DEVEOPMENT CORPORATION

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]