Reklama

Historia jako siła i balast

Historia jako siła i balast

24.10.2016
Czyta się kilka minut
Reanimowany niedawno spór o Jedwabne i debata wokół rzezi na Wołyniu odsłoniły smutną prawdę: większość Polaków woli być ślepa na jedno oko. Różni nas tylko to, że nie chcemy widzieć różnych rzeczy.
Kadr z filmu „Wołyń”: polsko-ukraińskie wesele Fot. Krzysztof Wiktor / MATERIAŁY PRASOWE
P

Po świecie krąży wiele strasznych kłamstw, ale najgorsze, że połowa z nich jest prawdą”.
 

Winston Churchill

Latem 1945 r. w trzech willach uzdrowiska w Rabce powstał ośrodek dla około setki żydowskich dzieci. Ciężko chorych i wygłodniałych; często osieroconych podczas wojny.

Pierwszy atak nastąpił w niedzielę 12 sierpnia. Do willi wpada granat i eksploduje przy łóżku 13-latki. Ktoś zatrudnionym w ośrodku Polakom grozi ogoleniem głów. Nie chcą iść do pracy. Wojewódzki Komitet Żydowski z Krakowa wysyła do Rabki dziesięciu żydowskich żołnierzy.

Za tydzień nieznani sprawcy znowu ostrzeliwują wille. Nazajutrz ochronę wzmacnia oddział MO z Nowego Targu. Dzieci śpią poukrywane w piwnicach i korytarzach. Byle z dala od okien. Po kolejnym tygodniu napastnicy ostrzeliwują ośrodek z ręcznych karabinów maszynowych i sowieckich pepesz, a...

17871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]