Reklama

Halo, tu Ziemia

Halo, tu Ziemia

23.10.2019
Czyta się kilka minut
Co nas ocali przed kryzysem klimatycznym? W nowym wydaniu specjalnym „Tygodnika Powszechnego” oddajemy głos planecie.
J

Jeśli za trzydzieści kilka lat spadną na mieszkańców Ziemi trudne do wyobrażenia kataklizmy, jeśli to zagraża wszystkim mieszkańcom „wspólnego domu”, Ziemi, to jaki sens mają wojny, bezwzględna i okrutna rywalizacja gospodarcza, wynoszenie się jednych nad drugich? - pyta ks. Adam Boniecki w tekście „Ten straszny antropocen”, otwierającym nowe wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”.

Już w sprzedaży w dobrych kioskach i salonach prasowych. Cena: 19,90 zł. Kup taniej w formie ebooka→

„halo, tu Ziemia”. Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”
„halo, tu Ziemia”. Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”

Michał Okoński, redaktor wydania specjalnego „Halo, tu Ziemia”:

„Kilka najbliższych lat będzie najważniejszych w historii ludzkiej bytności na Ziemi. Katastrofa klimatyczna nie będzie długotrwałym procesem. Po przekroczeniu punktu krytycznego nasz świat po prostu runie. Jego los decyduje się teraz” - to fragment jednego z tekstów otwierających najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”, poświęcone kryzysowi klimatycznemu. Naukowcy nie mają wątpliwości: mamy bardzo mało czasu, aby ograniczyć zatruwanie atmosfery i wyhamować globalne ocieplenie.

W wydaniu specjalnym prezentujemy nie tylko ustalenia naukowców. Pytamy, co sami możemy zrobić dla poprawy sytuacji. Pokazujemy ludzi, którzy wzięli odpowiedzialność za dokonanie koniecznych zmian. Piszemy o sytuacji ekologicznej i klimatycznej w Polsce i na świecie, o kondycji naszych lasów i wód, także z perspektywy tych, którzy postanowili bronić ich przed wycinką, regulacją czy zanieczyszczeniem. Piszemy o walce o czyste powietrze nad Polską. Mówimy o odpowiedzialności chrześcijan i wszystkich ludzi dobrej woli, do których adresowana była encyklika papieża Franciszka „Laudato Si”. Przede wszystkim jednak: pokazujemy piękno naszej planety, widzianej także z perspektywy kosmosu. „50 lat temu ludzie po raz pierwszy byli świadkami tej niesamowitej sceny, gdy nasza planeta wschodzi ponad innym ciałem niebieskim” - mówi w jednej z rozmów astronautka Nicole Stott, nawiązując do rocznicy lądowania na księżycu i przekazywanych stamtąd obrazów. - Zobaczyliśmy, że jesteśmy Ziemianami, żyjemy na planecie, chroni nas cienka, błękitna kreska atmosfery. Pytanie brzmi: gdzie chcemy być za kolejne 50 lat?”.

Wśród autorów tego wydania znajdują się wybitni naukowcy, eksperci, humaniści i reporterzy, m.in. Marek Bieńczyk, Ewa Bińczyk, ks. Adam Boniecki, Beata Chomątowska, ks. Michał Heller, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Agata Kasprolewicz, Łukasz Lamża, Łukasz Łuczaj, Czesław Miłosz, Marcin Napiórkowski, Michał Olszewski, Marcin Popkiewicz, Adam Robiński, Marta Sapała, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Adam Wajrak i January Weiner.

Halo, tu ziemia - oddajemy głos planecie, zapraszamy do lektury, a potem zachęcamy do działania.

Spis treści

Ks. Adam Boniecki Ten straszny antropocen

Zmierzch epoki człowieka
Adam Robiński Zmierzch epoki człowieka
Wojciech Brzeziński Podobno nie jest za pózno
Lech Mazurczyk i Łukasz Lamża Dlaczego na Ziemi robi się coraz cieplej?
Ewa Bińczyk Planeta własnego wyrobu
Marek Rabij W strefie stanów alarmowych
Wojciech Brzezinski Popsuliśmy atmosferę
January Weiner Halo, tu Ziemia

Nikt nam nie powie, co mamy robić
Marcin Popkiewicz Dajemy popalić
Marcin Napiórkowski Słomkowy zapał
Marta Sapała Nikt nam nie powie, co mamy robić
Robert Cyglicki Obieg zamknięty
Piotr Siergiej Zanim zaczniesz segregować

Po co nam puszcze
Czesław Miłosz Sprzedać Wawel na cegłę
Adam Wajrak Puszcza Białowieska wciąż czeka na ochronę
Mariusz Sepioło Wajrak, życie i śmierć w puszczy
Anna Błachno Niech będzie dziko
Andrzej Stasiuk Droga przez Ciechanię
January Weiner Po co nam puszcze

Moje, czyli nasze
Beata Chomatowska Rewolucja małych kroków
Michał Okonski Dorosłe dzieci
Filip Springer Miasto a sprawa polska
Adam Robinski Łąki miejskiej łan
Anna Goc i Łukasz Łuczaj Dziki ogród
Piotr Kozanecki Zalesianie Krakowa
Szymon Hołownia Mniam, mniam

Spływajmy...
Marek Rabij I tak popłyniemy
Artur Magnuszewski Spływajmy
Arkadiusz Szaraniec Wisła, pyton i inne prezenty
Krzysztof Story Trzydzieści sekund nad Bugiem
Marek Bienczyk Jeleń w rzece

Katastrofa na rajskiej wyspie
Nicole Stott Ziemia jest planetą
Adam Robiński Brytyjska Atlantyda
Agata Kasprolewicz Wyrok na Fairbourne
Roman Husarski Katastrofa na rajskiej wyspie
Agata Kasprolewicz Los drzew, los ludzi
Wojciech Brzezinski Planeta w przebudowie
Wojciech Jagielski Czym oddycha świat

Widzę Polskę wolną od smogu
Piotr Siergiej Taki mamy klimat
Marek Rabij Na rynku walki o emisje
Michał Zadara Widzę Polskę wolną od smogu
Marek Józefiak Fakty i mity o polskim smogu
Przemysław Wilczyński Złe oddychanie
Maciej Müller Jak zanieczyszczenia powietrza wpływaja na nasze dzieci

Zielona parafia
O. Stanisław Jaromi Czyńcie sobie ziemię kochaną
Leonardo Boff Opowieść o wspólnym domu
Michał Olszewski Ekologia w centrum Kościoła
Paulina Wilk Otwórzcie drzwi, historia puka
Abp Wiktor Skworc Mamy ten ogród uprawiać i go strzec
Łukasz Lamża Grzech ignorancji

Ks. Michał Heller Pokój jak rzeka

Autor ilustracji na okładce: Mieczysław Wasilewski - profesor Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie, był wykładowcą na uczelniach artystycznych od Iranu, poprzez USA i Chile, do Finlandii. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą, a także w dziesiątkach międzynarodowych imprez sztuki plakatu. Laureat wielu nagród za plakaty i grafikę wydawniczą. Autor okładek naszych wydań specjalnych od 2014 r. www.wasilewski.art.pl

Współwydawca: Fundacja Tygodnika Powszechnego
Partner wydania: Greenpeace

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja to wiem, że Polacy to i tamto, że węgiel itp itd. Ale oprócz tego, że sami mamy dużo do zrobienia to powinniśmy też mobilizować innych. Choćby Holendrów. Polska ze wskaźnikiem lesistości 29,6 proc to ścisła europejska czołówka. W Holandii ten wskaźnik utrzymuje się na poziomie 8 proc. No i jak ta ziemia ma przetrwać skoro w Holandii nie ma drzew do produkcji tlenu a za to nie brakuje krów do produkcji dwutlenku węgla oraz metanu ? Czerwona kartka dla Fransa Timmermansa się należy. http://dlaklimatu.pl/oczyszczajaca-rola-drzew/

Chyba trochę więcej niż produkują.

Jeśli się nie zdarzy cud to nic. Już nic.

dinozaurom się udało uniknąć przegrzania.

Czy produkcja turbin wiatrowych na eksport - w czym specjalizuje się Polska - to działalność ekologiczna ? Dodam tylko, że produkcja takich urządzeń jest bardzo energochłonna co znacząco pogarsza nasz bilans CO2. https://globenergia.pl/produkcja-turbin-wiatrowych-w-polsce-tempo-finansowanie-i-perspektywy/

Bardzo podoba nam się myśl, że jesteśmy w jakiś sposób ważni, więc wymyślamy te sposoby. Widzimy siebie jako pionierów, przywódców, budowniczych, zdobywców i wynalazców, ale to objaw czystej megalomanii i arogancji. Wydaje nam się, że mamy prawo do uczynienia Ziemi sobie poddanej – nawet (dlaczego by nie!) całego Kosmosu – bez zastanawiania się nawet nad tym, czy jest to w ogóle możliwe. Tak naprawdę jesteśmy nic nie znaczącymi drobinami, a za to obciążonymi ogromnym szowinizmem gatunkowym. Na tych ogromnych skalach czasu i przestrzeni, mamy teraz własne “pięć sekund”, tak jak niegdyś wielkie gady. Potężne żywioły zdążyły już stworzyć i unicestwić miliony gatunków, i dalej to robią bez przerwy. Jak przyjdzie czas, poradzą sobie i z nami, niezależnie od starań ekologów. Nie jesteśmy też w stanie w żaden sposób Ziemi zaszkodzić. Cokolwiek byśmy nie zrobili, dla trzeciej planety od Słońca będą to zmiany lokalne i krótkotrwałe. Dla Układu Słonecznego i dalej: żadne, jeszcze bardzo, bardzo długo. Jednakże dzielnych obrońców naszej przyrody i klimatu będę wszelkimi siłami szczerze wspierał. Lecz głównie dlatego, że egoistycznie cenię sobie własny komfort i porządek wokół mnie. Będę zaś ich krytykował za obłudę, za zapewnianie, jakoby chodziło im akurat o coś więcej. Chętnie zaproponowałbym im, co następuje: miast rozsiewać katastrofobiczne urojenia, nakłaniając tym sposobem do bardzo niebezpiecznego majstrowania w ekosystemie, przyłączcie się raczej do intensywnych przygotowań mających na celu jak najszersze czerpanie korzyści z nadchodzących zmian klimatu. Dla większości krajów oznaczają one bowiem lepszą koniunkturę, dla wielu gatunków biologicznych większe szanse przetrwania. Tych kilka stopni więcej to dodatkowa i darmowa porcja energii dla nas wszystkich; środki techniczne do jej przejmowania bez wytwarzania zanieczyszczeń, niedrogie, już od dawna czekają (pompy cieplne, panele słoneczne, turbiny, itp.). Taki pogląd nie jest ani demonizowanym anty-ekologizmem, ani poprawnym politycznie ekologizmem, to moim zdaniem byłby najwłaściwszy na dzisiejsze czasy – twórczy (produktywny) pro-ekologizm. Nie śmiem nawet przypuszczać, iż taka myśl przegrywa dlatego, że na strachu zarabia się więcej.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]