Reklama

Gry na granicach

Gry na granicach

22.11.2021
Czyta się kilka minut
O co chodzi dziś Łukaszence i Putinowi? Najkrótsza odpowiedź brzmi: o to samo co wcześniej. Kreml chce odzyskać kontrolę nad Ukrainą, a Mińsk chce wymusić złagodzenie sankcji.
Irakijczycy i iraccy Kurdowie, którzy zdecydowali się wrócić z Białorusi do swojego kraju, wchodzą na pokład samolotu przysłanego po nich przez iracki rząd. Lotnisko w Mińsku, 18 listopada 2021 r. / fot. JAN HETFLEISCH / GETTY IMAGES
Z

Zbyt wcześnie jest, aby podsumowywać trwający już od pół roku kryzys na granicy unijno-białoruskiej. Spróbujmy jednak przynajmniej opisać i ocenić jego obecny stan, a także szerszy kontekst.

Szczególnie że w ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło tu do pewnych ważnych zwrotów.

Coraz większy problem dla Mińska

Nigdzie na świecie nie ma całkowicie szczelnych granic. Jednak przerzucenie przez Polskę nad granicę z Białorusią dodatkowych sił przyczyniło się do znaczącego spadku liczby nielegalnych jej przekroczeń. Obecnie ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji stacjonuje w rejonie granicy polsko-białoruskiej.

Skuteczniejsza jej ochrona wymusiła zmianę taktyki przez reżim Alaksandra...

12366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]