Reklama

Ładowanie...

GRANTY PPGR

GRANTY PPGR

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Zapewniamy równe szanse dzięki Funduszom Europejskim
G

Granty PPGR wyrównują szanse młodych ludzi na wsi

Właśnie finalizowany jest ubiegłoroczny konkurs dla gmin popegeerowskich, wart ponad 586 milionów złotych!

Uczniowie, którzy są dziećmi i wnukami byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, otrzymają za darmo i na własność ponad 215 000 komputerów i laptopów oraz ponad 3 200 tabletów. Jest to możliwe dzięki projektowi „Granty PPGR. Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”.

Co istotne, aktualna sytuacja finansowa rodziców dziecka oraz inne formy przyznanej pomocy nie mają znaczenia. Jeśli w danej gminie odpowiedzialnej za dystrybucję sprzętu została przeprowadzona odpowiednia kalkulacja, to dzieci oprócz laptopów i tabletów dostaną także środki na wykupienie dostępu do sieci.

Jak powszechnie wiadomo, bez internetu praktycznie nie da się dziś normalnie funkcjonować. Trudno jest też zdobyć porządne wykształcenie i tym samym stworzyć sobie szansę na lepszy życiowy start. – Kiedyś nastolatki ze wsi szukały miejsca w bursach. Teraz z tym trudno, ceny życia w mieście są wysokie, a zagrożeń dla młodych bez opieki rodziców więcej niż dawniej – mówi pani Zofia spod Złocieńca w zachodnio-
pomorskim. Jej zdaniem miejscowe rodziny nie szczędzą środków, by zapewnić dzieciom dostęp do jak najlepszej edukacji, jednak kiedy w domu jest rodzeństwo, nie sposób uniknąć kłótni o korzystanie z laptopa.

Nowa era dla szkolnictwa

Środki z programu są naprawdę znaczące. Pierwszą umowę w całym programie podpisano z gminą Zatory w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Tej gminie w woj. mazowieckim przyznano kwotę w wysokości 206 800 zł na 82 laptopy z oprogramowaniem. Na całym Mazowszu zostanie zakupionych łącznie 5075 komputerów i laptopów, 67 tabletów oraz oprogramowanie za 14 570 518 zł. Cały sprzęt elektroniczny zostanie wręczony dzieciom i młodzieży na własność.

– Myślę, że tutaj w Zatorach ogłoszenie tego programu jest symbolicznym otwarciem nowej ery, nowej epoki dla szkolnictwa, która ma na celu właśnie wyrównywanie szans – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wnioski na dofinansowanie z programu na ponad 215 tysięcy sztuk sprzętu elektronicznego złożyły 1604 polskie gminy. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartościowa i praktyczna pomoc

W najbliższym czasie, równolegle z ciągłym rozwojem technologii, może okazać się, że szkolne e-materiały i lekcje zdalne staną się stałym i powszechnym elementem nauczania. Dzieci z popegeerowskich wsi będą miały do nich pełen dostęp. Otrzymają sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, które umożliwią im pracę i naukę zdalną.

– Już epidemia pokazała, jak trudno jest zapewnić normalne kształcenie w sytuacji, kiedy trzeba było przejść w tryb online, uczenia się poza szkołą. To była wielka strata dla dzieci, dla młodzieży – ocenił szef polskiego rządu.

Wysokość środków przeznaczonych na cały program to ponad 584 milionów złotych. Do tej pory podpisano 1598 umów o powierzenie Grantu.

Gminą, która za otrzymane dofinansowanie zakupi najwięcej laptopów, jest Gmina Skoki (woj. wielkopolskie) z liczbą 332 sztuk, następnie Gmina Wolin (zachodniopomorskie) – 195 sztuk oraz Gmina Radowo Małe (zachodniopomorskie) – 185 laptopów.

Z kolei najwyższe dofinansowanie uzyskała wielkopolska Gmina Września (3 351 250 zł), następnie Gmina Bytów z woj. pomorskiego (2 767 500 zł) oraz Gmina Gołdap z woj. warmińsko-mazurskiego (2 656 137 zł).

Wartość przyznanego dofinansowania według województw:

dolnośląskie: 62 663 588 zł
kujawsko-pomorskie: 43 857 891 zł
lubelskie: 13 740 246 zł
lubuskie: 43 380 703 zł
łódzkie: 4 912 358 zł
małopolskie: 5 057 753 zł
mazowieckie: 14 195 198 zł
opolskie: 22 669 643 zł
podkarpackie: 28 507 970 zł
podlaskie: 6 605 104 zł
pomorskie: 72 326 108 zł
śląskie: 8 070 372 zł
świętokrzyskie: 4 550 970 zł
warmińsko-mazurskie: 79 987 856 zł
wielkopolskie: 97 520 224 zł
zachodniopomorskie: 76 520 768 zł

Dla Centrum Projektów Polska Cyfrowa walka z wykluczeniem cyfrowym jest jednym z priorytetów. Dzięki Funduszom Europejskim możliwa jest szybka i skuteczna interwencja na pojawiające się potrzeby obywateli w każdym wieku, wynikające z postępu technologii, niezależnie od miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]