Gospodarka trzeszczy

Serwis specjalny

Gospodarka trzeszczy

Inflacja, recesja, kryzys. Waluty, kredyty, banki. Nuda? Wielu z nas deklaruje brak zainteresowania gospodarką – niestety, bez gwarancji wzajemności. My traktujemy ją po ludzku. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze.

Czytaj także:

Pomnik Mikołaja Kopernika przed siedzibą PAN w Warszawie. / JACEK HEROK / NEWSWEEK POLSKA / REPORTER
MAREK KONARZEWSKI, prezes Polskiej Akademii Nauk: Obawiam się fali wyjazdów w rozmiarach takich jak exodus kadr naukowych w latach stanu wojennego. To jest bardzo realne zagrożenie. Brakuje nam środków nawet na wypłacenie pensji minimalnej.
Pożar hali z odpadami niebezpiecznymi w Zielonej Górze-Przylepie, 22 lipca 2023 r. / NEWSLUBUSKI / EAST NEWS
W wielu miejscowościach przepis jest prosty: zwieźć na wysypisko, przetrzymać ile się da, na koniec sfingować pożar.
FOT. Wojciech Laski / East News /
Obejmie trzy rodzaje opakowań: plastikowe butelki, metalowe puszki i wielorazowe szkło. Za obsługę systemu zapłacą recyklerzy i producenci, ale część kosztów z pewnością przerzucą na klienta.

Świat:

Chiny są coraz aktywniejsze na Kubie. Na zdjęciu: obchody chińskiego Nowego Roku w Hawanie, styczeń 2023 r. / ALEXANDRE MENEGHINI / Reuters / Forum
Pekin rozszerza strefę wpływów, żerując na słabych państwach zabiegających o inwestycje zagraniczne. Najnowszy cel to Kuba.
Imigrant z Afryki na plantacji pomidorów w prowincji Almería. Hiszpania, 2013 r. / DAVID RAMOS / BLOOMBERG / GETTY IMAGES
Almería zwana jest „ogrodem Europy”: ta hiszpańska prowincja zapewnia całoroczne dostawy owoców i warzyw. Rośnie liczba szklarni, a burzy się domy ich pracowników. Dlaczego? Pojechaliśmy tam z wizytą.
Split, Chorwacja, 24 czerwca, 2023. / FOT. Zvonimir Barisin / PIXSELL / EAST NEWS /
Wypoczynek w Polsce w tym roku okazuje się nieco droższy od wakacji w Portugalii i już niewiele tańszy od pobytu w Hiszpanii. Natomiast Chorwacja – która od stycznia należy do strefy euro i z której polskie media dostarczają systematycznie meldunków o „paragonach grozy” – wyprzedza nas pod tym względem zaledwie o cztery punkty procentowe.

Artykuły na ten temat