Gen przemocy

Bp Heiner Wilmer: Dawniej mawiano, że w Kościele są pojedynczy grzeszni ludzie, ale Kościół jako taki jest czysty i bez skazy. Musimy pożegnać się z takim przekonaniem i przyjąć do wiadomości, że w...

Reklama

Gen przemocy

Gen przemocy

07.01.2019
Czyta się kilka minut
Bp Heiner Wilmer: Dawniej mawiano, że w Kościele są pojedynczy grzeszni ludzie, ale Kościół jako taki jest czysty i bez skazy. Musimy pożegnać się z takim przekonaniem i przyjąć do wiadomości, że w Kościele jako wspólnocie istnieją „struktury zła”.
Heiner Wilmer obejmuje urząd biskupa w diecezji Hildesheim. 1 września 2018 r. PETER STEFFEN / DPA / EAST NEWS
J

JOACHIM FRANK: Ksiądz Biskup stoi na czele diecezji Hildesheim od stu dni. Akurat w chwili, gdy obejmował Ksiądz urząd, opublikowano raport o nadużyciach seksualnych w niemieckim Kościele. Czym Ksiądz Biskup obecnie najwięcej się zajmuje?

BP HEINER WILMER: Istotnie, dopiero co objąłem funkcję biskupa, gdy zostało opublikowane studium w sprawie skandali nadużyć seksualnych. Od tego czasu w niemieckim Kościele katolickim stale krążymy wokół ważnych kwestii organizacyjnych, takich jak miejsca, do których mogłyby zgłaszać się ofiary nadużyć, standardy prewencji i wiele innych. Wydaje mi się jednak, że nadal nie dość poważnie traktujemy problem przemocy seksualnej oraz problem nadużywania władzy w Kościele.

Jak zatem należałoby poważnie potraktować ten problem?

Myślę, że nadużywanie władzy tkwi w DNA Kościoła. Nie możemy już dłużej zbywać tego...

18870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Aby powstrzymać konkretne zło z Kościele, potrzebujemy skutecznej kontroli władzy w Kościele". Te słowa bpa niemieckiego - jako motto - powinni przyjąć kardynałowie, biskupi polscy. nasz Kościół przypomina feudalną, nieprzenikalną instytucję. Niestety, większość naszych biskupów to ludzie aroganccy, nadęci, pełni pychy; przypominają raczej faryzeuszy, a nie uczniów Chrystusa. Szczególnie Kościół nad Wisłą potrzebuje głębokiej przemiany. Potrzebuje też komisji prawdy, w której znajdą miejsce - na równych prawach - i duchowni, i świeccy katolicy. Tylko prawda może nas wyzwolić! Tylko prawda może wykorzenić zło ze samych struktur Kościoła.

W naszym polskim KK, jest ponad 100 biskupów. Domniemywam Janie G.że musisz mieć niesamowite kontakty osobiste. Dlaczego? Podejrzewam że musisz znać, przynajmniej z 80. Wtedy jest wszystko ok. Jest druga możliwość? Nie znasz nawet jednego. Co by to oznaczało Janie G? Lecz to już nie w temacie biskupim, tylko twoim.

biskupów jest ok. 150, wypowiadają się indywidualnie - tu jak już który palnie, to nie ma wątpliwości, o co mu chodzi i co o nim myśleć - albo zbiorowo, w postaci listów, komunikatów itede - i ta druga forma wypowiedzi pozwala nam sądzić o całości, a osąd ten jest jak Jan podsumował [nb ja się z tą opinią zgadzam]

Listy biskupów są czytane w kościołach dla wiernych, tak samo komunikaty KEP. A przecież Eddie swoją osobą czegoś takiego, jak kościół nie zaszczyca. Owszem czasem niektóre FRAGMENTY, biskupich listów, są publikowane w mass mediach. Często a nawet bardzo często, owe fragmenty, są wyrwane z kontekstu wypowiedzi, celem manipulacji. Ty Eddie, jesteś wielkim fachowcem od zewnętrznych murów kościoła a imputujesz sobie rolę, bycia jego żywą częścią. A to zwykła konfabulacja.

Dzisiaj Niedziela. Masz szansę iść do kościoła i posłuchać w czasie rzeczywistym.A drzwi kościołów nie są pozamykane, jak onegdaj w Wieczerniku.

a u nas na wsi to już kompletnie nie ma po co chodzić - wprawdzie bez trudu dziś miejsce siedzące w tej lodówce można znaleźć, ale propagandę pisizny proboszcz uprawia zupełnie podobną do tej w necie czy tvp

proszę Pana, sugestia, iż komunikaty EP są dostępne tylko dla uczestniczących we mszy jest infantylna, to po pierwsze - po drugie to prawda, że trudno się z nimi zapoznać nawet w ławce kościelnej siedząc, jako że usypiają swym dętym pustosłowiem - nie znaczy jednak, że nie ma do nich dostępu [żywą - nieżywą, według tegoż kościoła jestem jego częścią aż do śmierci, a nawet i po - raz chwycił za łeb i nie chce puścić...]

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]