Reklama

Gdy za zmarłymi śpiewano

Gdy za zmarłymi śpiewano

30.10.2020
Czyta się kilka minut
Każdy wiedział, że wszyscy mają się zgromadzić w domu zmarłego, żeby się modlić – i żeby śpiewać pieśni żałobne. Były one modlitwą za duszę zmarłego, ale były też dla żywych. Mniej usłyszymy w nich o szczęśliwym spotkaniu w niebie – zanurzone są one w ciele, materii, naturze. W tradycyjnym sposobie żegnania zmarłego przejście żałoby jest ułatwione. O żałobnych śpiewach na tradycyjnej polskiej wsi i w dzisiejszych polskich miastach, opowiadają współtwórczynie projektu „Pieśni do śmierci” Julia Biczysko i Anna Jurkiewicz. W tym odcinku posłuchamy też pieśni żałobnych, zarówno w wykonaniu ludowych śpiewaczek i śpiewaków, jak i współczesnym.
Janów Podlaski, 2001 r. / fot. ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER
Janów Podlaski, 2001 r. / fot. ANDRZEJ IWAŃCZUK / REPORTER

Posłuchaj

P

Projekt „Pieśni do śmierci” polegał na spotkaniach zespołu młodych, śpiewających badaczy muzyki tradycyjnej z mistrzami-śpiewakami ludowymi z Mazowsza Wschodniego, na rozmowach i wspólnym śpiewaniu, a jego zwieńczeniem były nagrania, z których części wysłuchają Państwo w tym odcinku Podkastu Powszechnego. Zbiorowe śpiewanie tradycyjnych pieśni obrzędowych jest, zarówno na Wschodnim Mazowszu, jak i w całej Polsce, coraz rzadsze. Ale równocześnie coraz więcej ludzi chce się uczyć tych pieśni, słysząc w nich znacznie więcej niż tradycję i piękno.

Julia Biczysko jest animatorką kultury, śpiewaczką i znawczynią śpiewu ludowego. Anna Jurkiewicz jest antropolożką kultury, śpiewaczką, etnografką i kolekcjonerką dźwięków. Współtworzą zespół śpiewaczy Starorzecze, wraz z Marcinem Kulińskim, Tomaszem Osuchem, Martyną Kargul, Michałem Pietrusiewiczem i Julią Kozerą prowadziły ów badawczo-wokalny projekt.

Pieśni, których wysłuchają Państwo w tym odcinku, wykonali:

  • „Czas, czas, już niosą trumnę” – Zdzisław Tararuj z Wieski
  • „Jedną garstką ziemi gdy przysypan będę” – Danuta Gmur, Anna Jurkiewicz i Julia Biczysko
  • „Żegnam cię, mój świecie wesoły” – zespół KGW z Trzcińca
  • „Wynoście mnie z domu tego” – Janina Szczepańska z Żoch
  • „Cokolwiek w świecie jest, wszystko marność” – zespół Starorzecze

Nagrania dzięki uprzejmości autorów projektu. Strona projektu: www.piesnidosmierci.blogspot.com | Na Facebooku: www.facebook.com/piesnidosmierci/

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawia Michał Kuźmiński. Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter