Reklama

Gdy szkoła boli

Gdy szkoła boli

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Szkoła, nie tylko w Polsce, nie nadąża za zmianami, które zaszły w wielu rodzinach. Tu dialog, tam dryl – tu dzieci zyskały głos, tam wciąż go nie mają.
P

Pytanie o jakość bycia w polskiej szkole zostało postawione po raz kolejny, ale tym razem impuls przyszedł z zewnątrz. Przez ekrany polskich kin przeszedł „Alfabet” (dokument o systemach edukacyjnych na świecie, nakręcony przez Erwina Wagenhofera, twórcę kontrowersyjnego „We feed the world”), a w księgarniach pojawił się „Kryzys szkoły”, nowa praca znanego duńskiego terapeuty rodzinnego Jespera Juula. Tezy, które stawiają film i książka, są podobne: nasze myślenie o szkole, nie tylko funkcjonowanie poszczególnych narodowych systemów edukacji, ale w ogóle rozumienie, czym jest szkoła, ufundowane jest na niedających się dłużej utrzymać przesłankach. „Większość szkół to pomyłka” – dowodzi Juul.
Talenty bledną
Po pokazach „Alfabetu” ludzie nie chcą wychodzić z kina. Potrzebują natychmiast porozmawiać, podzielić się niepokojem o los swoich dzieci i żalem, który...

7073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]