Reklama

Ładowanie...

Triduum: Wielka Sobota

Triduum: Wielka Sobota

01.04.2015
Czyta się kilka minut
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP: Triduum Paschalne wieńczy rok liturgiczny, w którym przeżywamy ziemskie życie Chrystusa [WIDEO]
O. Jan Andrzej Kłoczowski
J

Jezus spoczywa w grobie. Co się z Nim stało? W dość tajemniczym fragmencie Listu św. Piotra mowa jest o tym, że Jezus, odchodząc z tego ziemskiego życia, wstąpił do piekieł – powtarzamy to w Credo. Cóż to znaczy? Znalazł się w piekle? Nie. To miejsce, w którym sprawiedliwi Starego Testamentu – patriarchowie i prorocy, począwszy od Adama i Ewy – oczekiwali zbawienia. Chrystus wyprowadza ich z otchłani. Malarze (jak Andrea Mantegna) bardzo pięknie przedstawiali właśnie ten moment.

W ten dzień zwiedzamy Groby Pańskie w kościołach – jedni robią to z ciekawości, inni, żeby zobaczyć różne aranżacje, przy pomocy których ludzie próbują uchwycić, zrozumieć, przedstawić tajemnicę męki. W Polsce mamy piękny zwyczaj święcenia w tym dniu pokarmów. Święcimy jajka, którymi podzielimy się w pierwszy dzień świąt, baranka, chleb i inne zacne frukta.

Opowiadano mi, że gdy Polacy masowo wyemigrowali do Irlandii, w Wielką Sobotę obowiązkowo pojawili się z koszykami w kościołach. Akurat ten zwyczaj nie był znany w Irlandii, księża byli zatem zaskoczeni. Ich modlitewniki nie przewidywały nawet odpowiednich obrzędów. Nie mówiąc o tym, że gdzieś zapodziały się kropidła, które stanowią ważne przecież narzędzie w pracy duszpasterskiej. Jakoś wtedy improwizowano, ale na drugi rok – podkreślali to Polacy – irlandzcy księża dobrze się przygotowali – mieli już odpowiednie modlitwy i kropidła. Dzięki czemu nasi rodacy mogli spożyć jajka i baranki poświęcone na chwałę Pańską – Alleluja! A do święcenia przyłączyło się nawet trochę miejscowych.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]