Reklama

Triduum: Wielka Sobota

Triduum: Wielka Sobota

01.04.2015
Czyta się kilka minut
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP: Triduum Paschalne wieńczy rok liturgiczny, w którym przeżywamy ziemskie życie Chrystusa [WIDEO]
O. Jan Andrzej Kłoczowski
J

Jezus spoczywa w grobie. Co się z Nim stało? W dość tajemniczym fragmencie Listu św. Piotra mowa jest o tym, że Jezus, odchodząc z tego ziemskiego życia, wstąpił do piekieł – powtarzamy to w Credo. Cóż to znaczy? Znalazł się w piekle? Nie. To miejsce, w którym sprawiedliwi Starego Testamentu – patriarchowie i prorocy, począwszy od Adama i Ewy – oczekiwali zbawienia. Chrystus wyprowadza ich z otchłani. Malarze (jak Andrea Mantegna) bardzo pięknie przedstawiali właśnie ten moment.

W ten dzień zwiedzamy Groby Pańskie w kościołach – jedni robią to z ciekawości, inni, żeby zobaczyć różne aranżacje, przy pomocy których ludzie próbują uchwycić, zrozumieć, przedstawić tajemnicę męki. W Polsce mamy piękny zwyczaj święcenia w tym dniu pokarmów. Święcimy jajka, którymi podzielimy się w pierwszy dzień świąt, baranka, chleb i inne zacne frukta.

Opowiadano mi, że gdy Polacy masowo wyemigrowali do Irlandii, w Wielką Sobotę obowiązkowo pojawili się z koszykami w kościołach. Akurat ten zwyczaj nie był znany w Irlandii, księża byli zatem zaskoczeni. Ich modlitewniki nie przewidywały nawet odpowiednich obrzędów. Nie mówiąc o tym, że gdzieś zapodziały się kropidła, które stanowią ważne przecież narzędzie w pracy duszpasterskiej. Jakoś wtedy improwizowano, ale na drugi rok – podkreślali to Polacy – irlandzcy księża dobrze się przygotowali – mieli już odpowiednie modlitwy i kropidła. Dzięki czemu nasi rodacy mogli spożyć jajka i baranki poświęcone na chwałę Pańską – Alleluja! A do święcenia przyłączyło się nawet trochę miejscowych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ma nad nami władzę. W tym natłoku spraw, obowiązków można zapomnieć co tak naprawdę wydarzyło się wieki temu i po co? Umęczą się kapłani, liturgiści, naród zabiegany, ale wydaje się że szczęśliwy, gdy ostatecznie w Dzień Zmartwychwstania zasiądą do stołu i pożywią się tym, co z takim trudem przygotowali.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]