Reklama

Gabinet pod kolumnadą

Gabinet pod kolumnadą

22.12.2018
Czyta się kilka minut
Na placu św. Piotra, pod kolumnadą Berniniego, powstało ambulatorium dla bezdomnych. Tuż przed Bożym Narodzeniem spełniło się jedno z marzeń papieskiego jałmużnika.
Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego
Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego

– Udało się! Otworzyliśmy! – napisał do nas kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. Wiadomość, wraz z kilkunastoma zdjęciami, przyszła w sobotę tuż po południu, jak tylko papież Franciszek uroczyście zainaugurował działalność nowego ambulatorium dla bezdomnych. Było to ich – papieża i jałmużnika – marzenie, aby jeszcze przed świętami uruchomić na Placu św. Piotra, pod kolumnadą Berniniego, profesjonalny punkt pomocy medycznej.

Gdy w październiku odwiedziliśmy kard. Krajewskiego,  opowiadał o tym projekcie z zapałem, ale i obawą, czy na pewno uda się zdążyć na czas. Dotychczas bezdomni mogli korzystać z pomocy lekarskiej w gabinecie  prowadzonym przez Wspólnotę Sant’Egidio – przy wsparciu Watykanu – w jednej z rzymskich parafii, ale nie był on w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb.

Ambulatorium „Matki Miłosierdzia” zorganizowano w dawnych pomieszczeniach poczty watykańskiej. Tworzą je trzy gabinety lekarskie, pokój dyrekcji, dwie łazienki i sala przyjęć. Bezdomni będą przyjmowani w poniedziałki, czwartki i soboty, w pozostałe dni punkt posłuży pielgrzymom jako punkt pogotowia ratunkowego, prowadzony przez watykańskie służby medyczne. Opiekę nad bezdomnymi sprawować będą – w ramach wolontariatu - lekarze i pielęgniarki pracujący na co dzień w Watykanie oraz w klinikach Uniwersytetu Roma – Tor Vergata, w tym także specjaliści podolodzy.

Czytaj także: Don Corrado pozamiatał: Wysłannik "TP" z papieskim jałmużnikiem wśród rzymskich bezdomnych

Fotografie nowego ambulatorium publikujemy dzięki uprzejmości kard. Konrada Krajewskiego.

Galeria zdjęć
  • Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego
  • Fot. Biuro Jałmużnika Papieskiego

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]