Reklama

Fundacja TP - organizacja pożytku publicznego

Fundacja TP - organizacja pożytku publicznego

02.02.2006
Czyta się kilka minut
Z przyjemnością informujemy, że decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia Wydział XII Krajowego Rejestru Sądowego z 25 listopada 2004 r. Fundacja Tygodnika Powszechnego z siedzibą w Krakowie uzyskała status organizacji pożytku publicznego.
F

Fundację powołali 14 czerwca 2002 r. dotychczasowi udziałowcy spółki “Tygodnik Powszechny", Społeczny Instytut Wydawniczy “Znak" i trzech partnerów francuskich (spółka Bayard Presse, stowarzyszenia Malesherbes Solidarité i Europe Presse Solidarité) oraz pracownicy “TP" . Z chwilą rejestracji stała się ona jedynym właścicielem spółki “Tygodnik Powszechny" - czyli wydawcy i posiadacza tytułu naszego pisma. Zarząd Fundacji tworzą Krzysztof Kozłowski i Aleksander Kardyś, a w skład Rady Fundacji wchodzą: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Burnetko, Tomasz Fiałkowski, Piotr Mucharski, Michał Okoński i Wojciech Pięciak. Organem sprawującym nadzór nad Fundacją jest Minister Kultury.

---ramka 343542|prawo|3---Głównym celem Fundacji jest pogłębianie i promowanie demokratycznego modelu społecznego opartego na chrześcijańskich wartościach. Wśród naszych zadań jest także opieka nad Archiwum Jerzego Turowicza oraz nadzór właścicielski nad dziedzictwem, jakie stanowią spuścizna i tradycja “TP". W statucie zapisano również szereg innych zadań - m.in. pogłębianie idei wolności słowa oraz wolnych i niezależnych środków masowego przekazu; czytelnictwa i edukacji, promowanie modelu integracji europejskiej opartego na judeochrześcijańskich wartościach kultury europejskiej; pogłębianie i promowanie kultury oraz nauki polskiej w Europie i na świecie; dokumentowanie i archiwizowanie katolickiego życia społecznego, kulturalnego i naukowego; wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej.

Realizując jedno z zadań Fundacji - działalność edukacyjną i artystyczną oraz promowanie takiej działalności - w kwietniu 2004 r. w Filharmonii Krakowskiej oraz w Filharmonii Rzeszowskiej zorganizowaliśmy dwa koncerty z udziałem Kevina Kennera i Grzegorza Frankowskiego z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Primo Allegro. W programie koncertów, które nazwaliśmy “Piazzoforte, albo muzyka z głębi serca" artyści połączyli muzykę Fryderyka Chopina i Astora Piazzolli.

Fundacja przygotowuje i finansuje sympozja, warsztaty i szkolenia, jak również działalność oświatową. Razem z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania zorganizowaliśmy w Rzeszowie kwietniowy “Tydzień z Tygodnikiem". W jego ramach, oprócz wspomnianego już koncertu, odbyły się także: dyskusja “Polska - Europa - Kościół" z udziałem redaktorów Józefy Hennelowej, ks. Adama Bonieckiego i Krzysztofa Kozłowskiego oraz zaproszonych gości: Róży Thun, Wergiliusza Gołąbka i Sławomira Sierakowskiego, warsztaty dziennikarskie dla studentów WSIZ prowadzone przez dziennikarzy “TP" oraz spotkanie młodej redakcji “Tygodnika" ze studentami pt. “Tu czy tam - emigrować czy pozostać", nawiązujące do toczącej się w mediach dyskusji o przyszłości młodych ludzi w Polsce.

Przedmiotem działalności Fundacji TP jest także finansowanie prac wydawniczych i redakcyjnych. Dzięki współfinansowaniu przez Fundację, “Tygodnik Powszechny" mógł w 2004 r. opublikować trzy dodatki z serii “Unia dla Ciebie", poświęcone Holandii, Danii i Austrii, a także wprowadzić nową makietę pierwszej strony “TP" oraz makietę comiesięcznego dodatku “Książki w Tygodniku".

Fundacja finansuje utrzymanie i uczestniczy w prowadzeniu Archiwum Jerzego Turowicza w Krakowie. Instytucja ta powstała w styczniu 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego “TP", dla ocalenia i opracowania ogromnych zbiorów, które kiedyś znajdowały się w mieszkaniu Anny i Jerzego Turowiczów. Obejmują one wielojęzyczną bibliotekę liczącą kilkanaście tysięcy tomów, często z dedykacjami, a przede wszystkim wielki zespół dokumentów, korespondencji, wycinków prasowych i innych świadectw historii, nie tylko polskiej, minionych 80 lat. Fundacja zawarła z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych umowę, na mocy której zbiory Archiwum Jerzego Turowicza (pozostając nadal, jako własność spadkobierców Redaktora, pod opieką Fundacji) zostaną opracowane w specjalistycznej bazie danych i włączone do narodowego zasobu archiwalnego. Wyodrębniono już ponad 1200 autorów listów; są wśród nich najwybitniejsze postacie polskiej kultury i dostojnicy Kościoła, m.in. Karol Wojtyła - Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Maria Dąbrowska, Józef Czapski, a także współtwórcy środowiska “Tygodnika Powszechnego" i “Znaku": Antoni Gołubiew, Hanna Malewska, Stefan Kisielewski... Pasja kolekcjonerska Jerzego Turowicza i niezwykły jak na Polskę fakt, że jego papiery nigdy nie uległy zniszczeniu ani rozproszeniu, sprawiły, że powstał bezcenny zbiór ilustrujący nie tylko historię pewnego środowiska, ale dzieje XX wieku.

Fundacja Tygodnika Powszechnego, która będzie współorganizatorem przyszłorocznych obchodów jubileuszu sześćdziesięciolecia “TP", przygotowuje na tę okazję, z udziałem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz z pomocą mBanku i wydawnictwa ZNAK, wydanie cyfrowych reprintów archiwalnych roczników “Tygodnika Powszechnego" (1945-2004) na płytach CD lub DVD. Dodatkiem do roczników 1947-1989 są cyfrowe kopie dokumentów z archiwum cenzury “TP" (szpalty i kolumny cenzorskie, maszynopisy, rękopisy) z widocznymi ingerencjami cenzury. Pierwsza prezentacja tego projektu odbyła się podczas październikowych VIII Targów Książki w Krakowie.

Zarząd Fundacji planuje wiele innych działań, obejmujących zarówno “Tygodnik Powszechny", jak i Archiwum Jerzego Turowicza. Możliwość ich realizacji zależy od powodzenia w gromadzeniu funduszy na cele statutowe. Zapewne ułatwi to uzyskany w listopadzie br. status organizacji pożytku publicznego, który weryfikuje przejrzystość i celowość działań Fundacji. Wśród blisko 2 tys. zarejestrowanych w Polsce organizacji pożytku publicznego, możemy być beneficjentem odpisywanych od opodatkowania darowizn ze strony podmiotów gospodarczych oraz odpisu 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych. Więcej informacji na temat tej możliwości samodzielnego dysponowania częścią płaconego przez siebie podatku znaleźć można w serwisie internetowym www.jedenprocent.pl. Na stronie internetowej “TP" (www.tygodnik.onet.pl) zamieszczamy, obok bardziej rozbudowanej informacji o Fundacji i jej działalności, wskazówki na temat możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego. Fundacja chętnie odpowie na wszelkie pytania w tej sprawie skierowane pocztą elektroniczną pod adres fundacja@tygodnik.com.pl lub listownie: Fundacja “TP", ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków, tel. +48 12 426 53 10, fax +48 12 426 53 11.

Polecamy Fundację Tygodnika Powszechnego dobroczynności naszych Czytelników i Przyjaciół.

---ramka 343539|strona|1---

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]