Reklama

Franciszek zmienia prawo kanoniczne

Franciszek zmienia prawo kanoniczne

24.05.2021
Czyta się kilka minut
P

Przestępstwo wykorzystywania seksualnego osób małoletnich zostanie w Kodeksie Prawa Kanonicznego wyodrębnione i znajdzie się w nowym rozdziale zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”. Obejmie on także kanony dotyczące zabójstwa, aborcji, uprowadzenia i handlu ludźmi. Zapowiedział to bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Jest to kolejny krok Franciszka w reformowaniu prawa kanonicznego. Wyodrębnienie nowego kanonu i umieszczenie pod nowym tytułem sprawi, „że na pierwszym planie nie będzie stał duchowny czy zakonnik łamiący swoje zobowiązania, ale ofiara takiego przestępstwa, czyli osoba małoletnia” – tłumaczy zmianę kanonista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. Piotr Majer. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]