Reklama

Franciszek: ŚDM to pielgrzymka wiary i braterstwa

Franciszek: ŚDM to pielgrzymka wiary i braterstwa

26.07.2016
Czyta się kilka minut
Nie da się przejść już przez Kraków, i nie natknąć się na pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Atmosfera zabawy udziela się każdemu. Jutro do Krakowa przyjedzie Papież Franciszek.
Fot. Jacek Taran dla "TP"
Fot: Jacek Taran
C

Chcemy przekazać młodzieży uczestniczącej w Światowych Dniach Młodzieży tajemnicę Bożego Miłosierdzia, niech zabiorą z Krakowa tę iskrę pokoju na cały świat – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski odprawi dziś o godz. 17.30 oficjalną mszę świętą inaugurującą Światowe Dni Młodzieży. Na krakowskich Błoniach wszystko już jest gotowe. Gotowi są też pielgrzymi, którzy ściągnęli do Krakowa z całego świata. Ich temperament i atmosfera zabawy udziela się każdemu.

Oprócz zabawy, wśród pielgrzymów popularnością cieszą się też strefy ciszy. Kościół św. Marka Ewangelisty z wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz relikwiami świętej Teresy z Lisieux otwarty będzie podczas Światowych Dni Młodzieży od wtorku do piątku (26-29 lipca) od 9.00 rano do 2.00 w nocy. W tym czasie w świątyni nie będą się odbywały nabożeństwa.

- Kościół w tym czasie pozostanie w ciszy. Znajdują się w nim relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która była człowiekiem modlitwy i kontemplacji. Jest zresztą bardzo lubiana przez młodych – powiedział KAI ks. Andrzej Muszala, koordynator inicjatywy.

Podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży także były takie strefy ciszy – przypomina ks. Andrzej Muszala. – Wiadomo, że wszędzie jest wtedy głośno, radośnie, odbywają się śpiewy, ludzie się cieszą. Ale wiadomo też, że młodzi przyjechali tu, by się pomodlić, i my stwarzamy im do tego warunki. Ci, którzy chcą odejść na chwilę od tej radości wyrażanej na głos, mogą tu przyjść i modlić się w ciszy, tak jak Jezus nas tego uczył i jak sam czynił.

Jutro do Krakowa przyjedzie Franciszek. Nie wiadomo oczywiście, jak rozłoży akcenty i na czym się skupi podczas swoich spotkań z młodzieżą. Tymczasem pewne jest jedno: Krakowowi i całej Polsce impreza na taką skalę jest potrzebna. – Myślę, że dla nas, Polaków, szczególnie ważne jest doświadczenie wspólnoty i konfrontacja z wiarą ludzi z różnych zakątków świata – mówi Weronika, która do Krakowa przyjechała z Gdańska.

Światowe Dni Młodzieży nabierają więc rozpędu, w poniedziałek Franciszek napisał na twitterze: "Drodzy młodzi, błogosławię wam w podróży do Krakowa, aby była to pielgrzymka wiary i braterstwa".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]