Reklama

Falstart

Falstart

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Prawo chroniące życie poczęte nie jest zadowalające i powinniśmy je udoskonalać. Ale proponowany przez ruchy pro-life projekt zmian jest w wielu punktach niedopracowany.
P

Przekazany do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w takiej postaci nie mógłby zostać zaakceptowany. Przede wszystkim ignoruje on fakt, że wiele obowiązujących przepisów opiera się na dotychczasowej ustawie. Coś z tym należałoby jednak zrobić. Np. artykuły 152, 153 i 154 kodeksu karnego, dotyczące kar przewidzianych za przerywanie ciąży wbrew przepisom ustawy, utraciłyby prawne ramy. Wydaje się, że autorzy projektu tego nie zauważyli. Trzeba ponadto wiedzieć, jak wygląda ochrona życia ludzkiego właśnie w kodeksie karnym. Czy do przerwania ciąży ma się stosować wprost przepis z artykułu 148 o zabiciu człowieka, z zagrożeniem do dożywocia? Zatem przyjęcie proponowanych zmian prowadziłoby do chaosu prawnego.

Żeby móc poprawiać ustawę, trzeba mieć prawną...

7278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]