Reklama

Eskalacja

Eskalacja

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu RP i Episkopatu w dniu 14 listopada 2003 r. ("Co wyniknie, zobaczymy", "TP" nr 47/03) wskazuje na wyraźną eskalację żądań Episkopatu wobec władz państwowych. Po pierwsze, Episkopat postuluje, by projekty ważnych ustaw opracowywanych przez rząd były przesyłane tytułem konsultacji do Sekretariatu Episkopatu (przy okazji dowiadujemy się, że niektóre ministerstwa już to robią). Po drugie, biskupi uważają, że stopień z religii na świadectwie szkolnym winien być wliczany do średniej. O ile można zrozumieć, że ustawy odnoszące się do spraw ściśle religijnych i kościelnych winny być konsultowane z Episkopatem, rozszerzenie tej zasady na wszystkie “ważne" ustawy nie jest niczym usprawiedliwione. W szczególności nie ma uzasadnienia ani w konstytucji, ani konkordacie (ciekawe, czy Episkopat zamierza przesyłać projekty uchwał, np. w sprawie działalności o. Tadeusza Rydzyka i jego mediów, do konsultacji z władzami państwowymi?). Jak na razie religia jest przedmiotem dobrowolnie wybieranym przez uczniów, co chyba wyklucza wliczanie jej oceny z niej do średniej (co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?). Skoro już wspomniałem o konstytucji i konkordacie, oba roszczenia Episkopatu wskazują, ile kosztuje brak zasady rozdziału Kościołów od państwa.
P

Prof. JAN WOLEŃSKI (Kraków-Wassenaar, Holandia)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]