Episkopat 2009–2014

Dossier

03.03.2014

Czyta się kilka minut

KWIECIEŃ 2010: KOŚCIÓŁ PO SMOLEŃSKU.

„Każde polskie serce przepełnione jest dzisiaj żalem i bólem” – piszą polscy biskupi po katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Kilka dni później zabierają też głos w sporze o miejsce pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich: „Wobec majestatu śmierci i wielkiej tragedii wszystkie indywidualne racje powinny ustąpić na rzecz zachowania jedności i godności narodowej” – pisze Prezydium KEP.


CZERWIEC 2010: BEATYFIKACJA KS. POPIEŁUSZKI

26 lat po śmierci kapelana Solidarności w Warszawie odbywają się uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki. „Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem” – pisze papież Benedykt XVI. W uroczystości bierze udział matka ks. Jerzego – Marianna Popiełuszko.


MAJ 2011: BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II

Benedykt XVI przewodniczy mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w Watykanie. W nabożeństwie uczestniczyło ok. 1,5 mln osób – co piąta przyjechała z Polski. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 r., w Watykanie odbędą się uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II.


STYCZEŃ 2012: TV „TRWAM” NA MULTIPLEKS

„Rada Stała KEP stanowczo apeluje o zmianę stanowiska KRRiTV w trwającym procesie koncesyjnym i przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie” – napisali członkowie Rady Stałej po tym, jak KRRiTV z powodów wadliwości wniosku nie przyznała koncesji telewizji o. Rydzyka.


SIERPIEŃ 2012: BLIŻEJ Z ROSJANAMI

Abp Michalik i zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl podpisują w Warszawie „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”. „Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem. Jesteśmy przekonani, że jest to pierwszy i najważniejszy krok do odbudowania wzajemnego zaufania, bez którego nie ma trwałej wspólnoty ani pełnego pojednania” – piszą w dokumencie.


STYCZEŃ 2013: ŚMIERĆ PRYMASA

W Warszawie umiera kard. Józef Glemp, w latach 1981–2009 prymas Polski. „Przypadła mu w udziale historyczna rola przeprowadzenia Kościoła w Polsce z sytuacji nadzwyczajnej do zwyczajnej”, pisał o nim w 2006 r. ks. Adam Boniecki.


CZERWIEC 2013: BLIŻEJ Z UKRAIŃCAMI

W 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej arcybiskupi: Józef Michalik (KEP), Światosław Szewczuk (zwierzchnik grekokatolików na Ukrainie), Jan Martyniak (metropolita greckokatolicki przemysko-warszawski) i Mieczysław Mokrzycki (katolicki metropolita Lwowa) podpisują wspólną deklarację Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego.


LUTY 2014: POLSKI KOŚCIÓŁ U PAPIEŻA

Podczas wizyty ad limina Apostolorum Franciszek wzywa biskupów do jedności oraz „nawrócenia duszpasterskiego”. Abp Michalik tak relacjonował wizytę: „Poruszyliśmy wiele tematów z życia poszczególnych diecezji. Ojciec Święty miał pewne pytania o styl życia kapłanów, zakonów. Na koniec były też refleksje o niebezpieczeństwach, które świat dzisiaj przeżywa, i związanych z nimi trudnościach Kościoła”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2014