Reklama

En voiture

En voiture

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Na moją ulubioną powieść „Pożegnania” składa się kilka scen pożegnań, co czyni ją bardzo życiową, bo przecież los każdego z nas to w gruncie rzeczy sekwencja rozstań.
M

Można mieć tylko nadzieję, że nasze pożegnania będą godne brawurowego opisu. Jak choćby ta scena, dziejąca się w przeddzień wielkiej wojny na paryskim dworcu: „Cachard mówi zwięźle, jakby chciał się tego czym prędzej pozbyć: – Adieu, mon vieux, i całuje się ze mną. Konduktor krzyczy: En voiture, Dodo rzuca mi się na szyję, widzę w jej oczach łzy, na krótką chwilę wszystko wraca”.
Jest więc jak należy: łzy, żal i „wszystko wraca”. Ale na chwilę. Chwila nie jest tak długa, by zmienić zaplanowany bieg rzeczy. To już przesądzone – za chwilę pociąg ruszy i będzie inaczej. Zmieni się krajobraz, przedmioty, ludzie – zmieni się cały świat. Ten stary? W jakimś sensie przestanie istnieć – w każdym rozstaniu jest przecież pierwiastek śmierci.
Nie mogę pozbyć się wrażenia, że cała nasza rzeczywistość stoi na stopniu pociągu, który odjeżdża z Gare du Nord do stacji...

3495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]