Reklama

Ekspertyza prawna: dokonano plagiatu

Ekspertyza prawna: dokonano plagiatu

23.06.2014
Czyta się kilka minut
W książce pana Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” znajdują się fragmenty splagiatowane z artykułu pana Bartka Dobrocha „Tryumf i dramat na Broad Peak”, który ukazał się na łamach „Tygodnika Powszechnego” 17 marca 2013 r.
Okładki książek Jacka Hugo-Badera oraz dziennikarzy „Tygodnika” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego
N

Na sformułowanie takiej tezy pozwala porównanie tekstów obydwu utworów. W książce pana Badera można odnaleźć fragmenty tekstów będących powtórzeniem lub przerobieniem odnośnych (w zakresie poruszanego wątku lub tematu) tekstów autorstwa pana Dobrocha zarówno w zakresie samej ich treści, jak i indywidualnych, autorskich idei i porównań zawartych w artykule.
Plagiat jest naruszeniem praw osobistych autora artykułu. Zgodnie z art. 78 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pan Dobroch może żądać od pana Badera oraz od wydawnictwa dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, w tym wycofania nakładu, zmiany w treści, złożenia publicznego oświadczenia. Może też domagać się od sprawcy plagiatu pieniężnego zadośćuczynienia albo wpłaty sumy pieniężnej na cel społeczny.
Naruszenie autorskich praw osobistych ma charakter obiektywny – sam fakt naruszenia...

1601

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]