Reklama

Edukacja: jest dobrze, będzie jeszcze gorzej

Edukacja: jest dobrze, będzie jeszcze gorzej

25.05.2015
Czyta się kilka minut
Co myślimy o swoim wykształceniu? Co nam obiektywnie daje? Jakie czynniki motywują do nauki?
M

M.in. na te pytania odpowiada druga runda szerokiego, bo opartego na próbie ponad 33 tys. wywiadów, badania „Uwarunkowania decyzji edukacyjnych” (Instytut Badań Edukacyjnych z Instytutem Demografii SGH).
Zacznijmy od plusów – te idą w poprzek niektórych obiegowych opinii na temat edukacji w Polsce. Po pierwsze więc: wykształcenie nadal daje wyraźną premię. Nie tylko (co wiedzieliśmy od lat) w postaci wyższych zarobków, ale też poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy – cztery na pięć badanych przez IBE osób, które skończyły studia, podjęły pierwszą pracę na postawie umowy na pełen etat, podczas gdy ponad 40 proc. tych z wykształceniem najwyżej podstawowym wylądowało w rynkowej szarej strefie (umowa ustna). Plus drugi: z wykształcenia zadowoleni są bardziej ci, którzy uzyskali je po 1989 r. (a jeszcze bardziej po 2000 r.).
Powody do niepokoju? Wielu dorosłych Polaków nie odczuwa potrzeby dokształcania się, inni zaś nie mają na to czasu, bo trudno im połączyć życie zawodowe z dodatkową aktywnością. Największy problem? Reprodukcja, a nawet pogłębianie nierówności. Wykluczenie edukacyjne wpływa na wykluczenie społeczne. Problem nie omija dzieci: te posiadające rodziców z niższym kapitałem ludzkim są zagrożone wykluczeniem znacznie bardziej.
Ciekawy wniosek dotyczy naszych aspiracji: dokształcać chcą się bardziej te grupy, które już cieszą się wyższym poziomem edukacyjnym. I tak niezadowolenie ze swojego wykształcenia deklarują częściej kobiety niż mężczyźni, częściej młodsi niż starsi i częściej mieszkańcy miast niż wsi. Ale podstawowa konkluzja z badań IBE jest niezmienna od lat. Złagodzić nierówności może tylko dostępność edukacyjnej oferty w obszarach zagrożonych. Bez sieci przedszkoli, żłobków, a także dobrych podstawówek i gimnazjów na wsiach i w małych miejscowościach problemy pokazane przez IBE oraz SGH będą się tylko pogłębiać. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]