Reklama

Dwukrotnie więcej zachorowań na odrę

Dwukrotnie więcej zachorowań na odrę

05.11.2018
Czyta się kilka minut
„Ostrzeżeniem od losu” – nazwał ostatnie ogniska odry na Mazowszu minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas zwołanej w niedzielę wyborczą konferencji prasowej „Polak mądry przed szkodą”.
ISTOCK / GETTY IMAGES
ISTOCK / GETTY IMAGES
U

Uczestnicy konferencji przypomnieli: odra jest chorobą śmiertelną (umiera jedna na tysiąc osób), zakaźną (chory może zarazić nawet 19 innych).

Podali dane: od początku roku do połowy października zdiagnozowano w Polsce 128 przypadków odry (dwukrotnie więcej niż rok temu). Kolejne 17 zachorowań to ostatnie ognisko odry pod Warszawą. 95 proc. wyszczepialności (szczepienia na odrę wprowadzono w 1975 r.) chroni nas przed epidemią (w porównywalnym okresie w Serbii, gdzie nie ma obowiązku szczepień, na odrę zachorowało ponad 5 tys. osób).

Próbowali rozprawić się z mitami, m.in. tymi, zgodnie z którymi lekarze mają profity ze szczepień, a szczepionki w Polsce są przeterminowane. Wybrzmiało: „Rząd jest na »nie« w stosunku do dobrowolności szczepień”. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, nazywał przedstawicieli ruchu antyszczepionkowego „fałszywymi prorokami”.

Równolegle w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień, który zgłosiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Choć projekt został negatywnie zaopiniowany przez Naczelną Radę Lekarską, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, głosami posłów PiS trafił do dalszych prac.


CZYTAJ TAKŻE: 

LEKCJE Z NIEWIEDZY: Szarlatani są mistrzami w diagnozowaniu ułomności prawdziwych lekarzy. W końcu to na nich właśnie żerują. Tekst Marcina Napiórkowskiego >>>

PAWEŁ KUKIZ-SZCZUCIŃSKI, pediatra, były kandydat na Rzecznika Praw Dziecka: Rodzice, którzy odmawiają szczepienia, zapomnieli o zagrożeniu chorobami zakaźnymi. A zapomnieli, bo są od lat przed nimi chronieni szczepionkami.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ze względu na bezpieczeństwo moje oraz moich bliskich, żądam od prokuratury postępowania przeciw rodzicom dzieci nieszczepionych a także, zwłaszcza, "posłom" którzy poważnie podeszli do ustawy o dowolności szczepień. Przypomnę, że w Poznaniu już jedno dziecko zmarło. Z woli rodziców.

.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]