Reklama

Dwieście odcinków minęło

Dwieście odcinków minęło

10.01.2022
Czyta się kilka minut
Prawie o połowę więcej słuchaczy, tysiące minut opublikowanych odcinków, dziesiątki krajów do których dotarliśmy. Podsumowujemy rok 2021 w Podkaście Powszechnym, oficjalnym podkaście „Tygodnika Powszechnego”.
Ksiądz Adam Boniecki i Katarzyna Kubisiowska w studiu Podkastu Powszechnego / fot. Grażyna Makara
Ksiądz Adam Boniecki i Katarzyna Kubisiowska w studiu Podkastu Powszechnego, grudzień 2021 r. / fot. Grażyna Makara
L

Lada chwila miną trzy lata, odkąd w magazynku przy Wiślnej 12, za pomocą kawałka wykładziny, korkowej tablicy, stolika obitego wycieraczką i dwóch lampek biurowych urządziliśmy studio podkastowe. Był koniec stycznia 2019 roku, podcasting coraz bardziej się przebijał jako format towarzyszący odbiorcy tam, gdzie nie da się czytać (czy to w komunikacji miejskiej, w aucie, czy przy zmywaniu) i uwalniający od takich uciążliwości radia, jak sztywna ramówka czy wszędobylskie reklamy. Zaś twórcom treści pozwalający na więcej swobody i łagodniejsze tempo. Skoro więc podkast to format, który towarzyszy i daje czas – uznaliśmy, że jak ulał pasuje do „Tygodnika”.

Trzy lata później w nowej redakcji przy Dworskiej 1C dysponujemy już wygodnym i profesjonalnie wyposażonym studiem. I właśnie przekroczyliśmy liczbę dwustu odcinków. W mijającym 2021 roku opublikowaliśmy łącznie 2274 minut treści.

Michał Kuźmiński w studiu Podkastu Powszechnego / fot. Grażyna Makara
Michał Kuźmiński w studiu Podkastu Powszechnego / fot. Grażyna Makara

Nie przestaliśmy działać nawet w najcięższym lockdownie, gdy całą redakcję trzeba było przestawić na pracę zdalną. Przeciwnie, to właśnie wtedy poczuliśmy, że podkast jest potrzebny najbardziej – jako towarzysz w trudnym czasie. Katarzyna Kubisiowska zaczęła wtedy zapraszać wybitne postacie kultury do rozmowy, o własnym pokoju i o punktach zwrotnych, a Łukasz Lamża w swoim naukowym cyklu opowiadał o zmaganiach badaczy z koronawirusem. Bo w międzyczasie, obok rozmów redakcyjnych, wprowadziliśmy do podkastu właśnie autorskie cykle. O sztuce powszechnie nieznanej opowiada Magdalena Łanuszka, korespondencje z Izraela tworzy Karolina Przewrocka-Aderet, a po rozmaitych sensach słowa „dom” oprowadza Krzysztof Story. I trzymajcie Państwo kciuki, bo mamy jeszcze kolejne pomysły.

Poza serwisem tygodnikpowszechny.pl naszych podkastów można za darmo słuchać w Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasty czy Lectonie. Na samym tylko Spotify ponad 1,1 tys. z Państwa słuchało Podkastu Powszechnego częściej niż innych podkastów, przybyło aż 43% obserwujących nasz kanał, a w styczniu 2021 Podkast Powszechny po raz pierwszy wylądował na liście przebojów Spotify i przez łącznie 119 dni wyróżniany był w rankingach. Słuchają nas Państwo w aż 48 krajach.

Od tego roku Podkast Powszechny można też wspierać na Patronite. Robi to już 115 osób. Wyrażamy za to wielką wdzięczność i prosimy o dalsze wsparcie – żeby Podkast Powszechny był zawsze dostępny bezpłatnie i mógł się rozwijać. Do opowiedzenia jest jeszcze mnóstwo historii.

Życzymy Państwu w Nowym Roku dobrych spotkań i dobrych wiadomości!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, kierownik wydania internetowego „Tygodnika”, twórca i wieloletni kierownik działu „Nauka”, zajmuje się też tematyką...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]