Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Miłość ojczyzny nadziei na fascynujące masakry nie niesie. Dlaczego?
Rys. Andrzej Dudziński
D

Dlatego że Polski nikt już nie kocha. Obóz patriotyczny nie kocha ojczyzny z definicji, z tradycji i z pragmatyki, i z czego tam jeszcze. Miłość ojczyzny jako wehikuł prowadzący do sukcesu politycznego – ileż razy można, gadać się nie chce. Reszta nie kocha Polski, bo skosmopoliciała. Łącznie ze mną.

20 listopada | Ostatni raz widziałem Albrechta Lemppa pięć lat temu. Przez telefon gadaliśmy nie tak dawno, ale od tamtego letniego popołudnia piątka przeleciała jak życie.

Kraków zanurzony w tężejącym, ale wciąż życiodajnym upale, kruche mury Collegium Maius krztyny cienia czy chłodu nie dają; Albrechtowi to nie wadzi, wręcz przeciwnie: zdaje się być w swoim żywiole i jest w swoim żywiole, i wszelki żywioł, i wszelkie stworzenie go chwali. Albrecht odbiera „Transatlantyk” – przyznaną mu przez Instytut Książki nagrodę za promowanie w...

11286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]