Droga Miłosierdzia

Już niebawem do oficjalnego kanonu liturgicznego może trafić nowe nabożeństwo wzorowane na Drodze Krzyżowej, propagujące Boże Miłosierdzie.

19.06.2017

Czyta się kilka minut

Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów podczas ostatnich obrad dyskutowała na temat Drogi Miłosierdzia – nabożeństwa, którego autorem jest kustosz krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. Franciszek Ślusarczyk. Jak podaje KAI, z propozycją dodania Drogi Miłosierdzia do oficjalnego zbioru nabożeństw zwrócił się do komisji liturgicznej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Nabożeństwo składa się z trzech części, a każda z nich podzielona jest na siedem kolejnych spotkań (stacji) z Jezusem. Tak o Drodze Miłosierdzia mówi jej autor: „Pierwszych siedem spotkań odbywamy z Jezusem w blasku wiary, która nadaje sens ludzkiemu życiu; kolejnych siedem spotkań dokonuje się w czasie krzyżowej drogi Jezusa, ukazując nam krzyż niosący nadzieję; trzecia zaś część to spotkania z Jezusem już po Jego zmartwychwstaniu, kiedy orędzie Miłosierdzia przekazuje kolejnym osobom, apostołom”.

W nabożeństwie, które kilka razy było już odprawiane w łagiewnickim sanktuarium, każdej ze stacji towarzyszył wyświetlany kilkuminutowy film. Pozwalał on wiernym we współczesności dostrzec aktualność przesłania Ewangelii. A dokładniej: przenosił na ulice Warszawy, gdzie wciąż „wiele jest trędowatych, niewidomych, sparaliżowanych lękiem i bezradnością ludzi” – dodaje ks. Ślusarczyk. Po raz pierwszy Droga Miłosierdzia została odprawiona w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia 2016 r. Nabożeństwo prowadził autor modlitwy, a komentarze do poszczególnych stacji odczytywali Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja, oraz Piotr Piecha, aktor teatralny i filmowy.

Jak przyznaje kustosz sanktuarium, sama idea Drogi Miłosierdzia zrodziła się tuż po beatyfikacji Jana Pawła II, który w 2002 r. dokonał konsekracji bazyliki w Łagiewnikach i zawierzył wówczas cały świat Bożemu Miłosierdziu. Dlatego też nabożeństwo Miłosierdzia zostało wyposażone we fragmenty homilii papieża Polaka, jego encykliki o Bożym Miłosierdziu „Dives in misericordia” oraz „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej, która otoczona jest wyjątkowym kultem w krakowskim sanktuarium. Modlitwa doczekała się już swojego książkowego wydania, które zawiera całość tekstu nabożeństwa. Każda stacja-spotkanie rozpoczyna się fragmentem Ewangelii, by – jak podaje wydawca – „myślą i sercem wejść w myśli i pragnienia Jezusa”.

Materiały formacyjne przygotowane na zeszłoroczne Światowe Dni Młodzieży wzbogacone zostały o treść tego nabożeństwa. Ks. Franciszek Ślusarczyk zdradza, że w 2016 r., który był Rokiem Miłosierdzia, przeprowadzono na podstawie Drogi Miłosierdzia misje ewangelizacyjne w Bratysławie na Słowacji. Można zatem mówić o tym, że nowe nabożeństwo przekroczyło już granicę naszego kraju.

Czy Droga Miłosierdzia ma szansę szerzej przyjąć się w polskim Kościele?

O wciąż niewielkim sukcesie podobnie pomyślanego nabożeństwa – Drogi Światła – ks. Andrzej Draguła pisał niedawno na tych łamach: „Pobożność paschalna przegrywa z pobożnością pasyjną” („TP” nr 21/2017). Dlatego Droga Krzyżowa odprawiana jest cyklicznie w każdym polskim kościele, zaś Droga Światła nie. Można się spodziewać, że Droga Miłosierdzia nie spotka się z podobnym brakiem zainteresowania, gdyż kult Bożego Miłosierdzia zdaje się być bardzo ważnym elementem pobożności wielu Polaków.

Na październikowym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi najprawdopodobniej zatwierdzą oficjalnie to nabożeństwo. Wówczas nie będzie przeszkód, by popularyzować nową modlitwę. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2017