Reklama

Droga Chlebowa

Droga Chlebowa

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Zobaczył ich między chaszczami przy strumieniu. Kobieta siedziała na kłodzie i karmiła jedno z dzieci, dwójka innych przytulała się do niej z obu boków. Mężczyzna, wysoki i barczysty, w ciemnozielonej kurtce, kucał nad wodą. Biernacki stężał z przejęcia i cicho wycofał się między młode świerczki.
S

Słyszał, jak wali mu serce pod wojskową zimową kurtką. Przypominał sobie, jakiej procedury powinien teraz użyć. Był sam, motocykl zostawił niżej. Nie zawsze jeździli na patrol we dwójkę, hałaśliwym terenowym mercedesem. Czasami wystarczało mu, albo jego zmiennikowi, przejechać się motocyklem wzdłuż granicy i dać się obszczekać przez wszystkie wiejskie psy.

Granica jest tutaj chimeryczna i nijak się ma do naturalnego ukształtowania terenu - przecina strumienie na pół, biegnie stromym zboczem, na ukos, czasami obchodzi jakiś szczyt, jakby ze zmęczenia nie chciało się jej już wspinać na górę. Wycina w świerkowych młodnikach puste tunele, w których potem sztywniacko chlubią się białe słupki. Wiele razy martwił się w myślach Biernacki nad kosztami utrzymania takiej linii, która na wszystkich mapach przedstawia się jako przerywana kreska wzmocniona cieniem i nie oddaje absurdu...

15893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]