Reklama

Drabina Jakubowa

Drabina Jakubowa

12.12.2016
Czyta się kilka minut
Większość wrocławskich podwórek na Przedmieściu Oławskim, w tzw. Trójkącie Bermudzkim, nie zmieniła się od momentu ich powstania na przełomie XIX i XX wieku.
Fot. Alicja Kielan / ESK WROCŁAW
N

Nierewitalizowane, stopniowo niszczeją, popadają w ruinę – stanowiąc ziemię niczyją. Warszawski architekt, po długich rozmowach i konsultacjach, postanowił zaprosić mieszkańców Przedmieścia do eksperymentu. To rodzaj usługi – nie chodzi tu jednak o montaż kablówki, ostrzenie noży czy deratyzację, lecz o zmianę punktu widzenia na otaczającą ich codzienność i niewesołą rzeczywistość czynszowych podwórek. Drabina była rozkładana w ich wnętrzach, a wyposażeni w lornetkę mieszkańcy mogli wspiąć się na ponad pięć metrów, by z tej wysokości obserwować swoje codzienne otoczenie. ©

JAKUB SZCZĘSNY jest pierwszym polskim architektem, którego projekt „Dom Kereta” został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Zajmuje się działaniami z pogranicza architektury, projektowania przedmiotów i sztuki. Od 2001 r. współtworzy Grupę Projektową Centrala, a od 2016 r. autorskie studio SZCZ w Warszawie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]