Reklama

Ładowanie...

#DOM (13): Szlaki najwyższego ryzyka

#DOM (13): Szlaki najwyższego ryzyka

03.05.2021
Czyta się kilka minut
Anna Alboth: „Niektórzy spędzają na łodzi kilkanaście dni. Z Gambii czy Senegalu na Wyspy Kanaryjskie płyną nawet 1500 kilometrów. Nie znam chyba osoby, która nie musiałaby po drodze pić słonej wody. Według niektórych szacunków co piąta łódź nigdy nie dopływa do celu. Na taką podróż decydują się tylko ci, którzy nie mają innego wyboru”. Zaprasza Krzysztof Story.
#DOM Cykl Krzysztofa Storego w Podkaście Powszechnym

Posłuchaj

W

W 2020 r. na Wyspy Kanaryjskie dopłynęło 23 tysiące uchodźców. Ze względu na pandemię, polityczne decyzje Maroka i sytuację w Libii hiszpański archipelag coraz częściej pojawia się na szlaku migracji z zachodniej Afryki. Migranci są gotowi zaryzykować nawet kilkanaście dni na pełnym oceanie. Ludzie uciekają nie tylko przed wojną (Mali, Kongo), ale też przed biedą i zmianami klimatycznymi.

O ich motywacjach, historiach i tym, co czeka ich w Europie rozmawiam z Anną Alboth – dziennikarką i aktywistką  z Minority Rights Group, pomysłodawczynią Marszu dla Aleppo, od lat działającą na rzecz uchodźców i praw mniejszości.

Anna Alboth / fot. Karol Grygoruk / RATS Agency
Anna Alboth / fot. Karol Grygoruk / RATS Agency

DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z gośćmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

fot. Karol Grygoruk / RATS Agency
Nieczynne w czasie pandemii hotele na Wyspach Kanaryjskich zostały zamienione w tymczasowe ośrodki dla migrantów. Panujące w nich warunki dalekie są jednak od hotelowych - opowiada w tym odcinku podkastu Anna Alboth / fot. Karol Grygoruk / RATS Agency
fot. Karol Grygoruk / RATS Agency
Ośrodek dla migrantów na Wyspach Kanaryjskich fot. Karol Grygoruk / RATS Agency

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter