Reklama

Dołek

Dołek

17.12.2012
Czyta się kilka minut
W grudniu 1985 r. Henri J. M. Nouwen spędza święta Bożego Narodzenia w Trosly, we wspólnocie Arki.
J

Jest wewnętrznie rozdarty; z jednej strony czuje się wezwany do życia we wspólnocie z osobami z upośledzeniem umysłowym, z drugiej – nie potrafi przywyknąć do jej rytmu, do konieczności „trwonienia czasu”, dzięki któremu członkowie wspólnoty odkrywają nawzajem swoją wartość. Arka nie pnie się w górę, nie wyznacza sobie ambitnych celów, do których miałaby dążyć; zamiast intelektualnej inspiracji ofiaruje mu dom, relacje, zwykłość. Przyzwyczajony do ciągłej aktywności Nouwen boi się, że to za mało.

Każdy dzień, notuje w Wigilię w swoim dzienniku, zostaje „skonsumowany” przez tysiące małych rzeczy. „Kiedy mija, czuję się sfrustrowany, zły i rozczarowany sobą”. W Boże Narodzenie uczestniczy w trzech Mszach, potem w uroczystym obiedzie, nie potrafi jednak dzielić z innymi radości świętowania. „Czułem się jak życzliwy obserwator. Nie mogłem się przemóc, aby czuć się inaczej. Po...

3668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]