Reklama

Doktor Freud a sprawa polska

Doktor Freud a sprawa polska

24.07.2006
Czyta się kilka minut
150 lat temu urodził się Zygmunt Freud. Jak wiadomo, Freud uświadomił naiwnemu człowiekowi, że nie jest panem we własnym domu i że to nie on kieruje własnym życiem, lecz ciemne popędy, których zamysły są całkiem dla rozumu nieprzeniknione. Odkrycie to dla członka narodu wybranego i wygnanego nie było niczym szczególnym, bo Żydzi od paru tysiącleci nigdzie nie byli u siebie i osiedlali się zwykle tam, gdzie - jak podpowiada historia nowożytnej Europy - nie powinni. Ale odkrycie to miało też inne, poważne w skutkach znaczenie. Znaczenie polityczne.
O

Otóż gorzka prawda, że człowiek nigdy nie jest panem we własnym domu, tak się spodobała bolszewikom, że od razu wszystkich panów wywalili z ich domów. W języku psychoanalitycznym nazywa się to wzniośle "powrót wypartego". Jak powiada Freud, kiedy wyparte wraca, to wraca ze straszliwą siłą. Skutecznie wypieranym przez mieszczański rozum komunistom psychoanaliza spodobała się do tego stopnia, że szybko zamienili się z mieszczaństwem rolami i zaczęli je na gwałt leczyć. Za mieszczaństwem poszły i inne klasy, a najprostszą terapią wydało się tłumaczenie, że to, czego wszyscy niekomuniści pragną, jest bezsensowne. Partia komunistyczna szybko stała się awangardą już nie tylko klasy pracującej, ale kozetką całego narodu.

W Polsce od początku psychoanaliza wiodła żywot intensywnie pokątny. Pisali o niej i Witkacy, i Schulz, ale ich nijak za koryfeuszy polskiej...

7211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]